Koronawirus. Czechy wprowadzają stan wyjątkowy

Po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu premier Czech Andrej Babisz ogłosił w czwartek natychmiastowe wprowadzenie stanu wyjątkowego z powodu epidemii koronawirusa. Będzie obowiązywać 30 dni. Przedłużenie jest możliwe tylko za zgodą Izby Poselskiej.
Zobacz wideo

Ograniczono także prawo wjazdu do Czech dla części cudzoziemców przybywających z zagrożonych rejonów - z Chin, Iranu, Korei Południowej oraz większości państw Unii Europejskiej. Przekroczenie granicy z Niemcami i Austrią będzie możliwe tylko w 11 miejscach. Premier Babisz nie wymienił na konferencji prasowej Polski.

Szef rządu ogłosił także zakaz organizowania imprez i akcji o charakterze kulturalnym, sportowym, rozrywkowym i religijnym, jeżeli ma w nich uczestniczyć ponad 30 osób.

W godzinach od 20.00 do 6 rano zamknięte będą restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne. Zamknięte będą niektóre sklepy wielkopowierzchniowe.

W Polsce stan zagrożenia epidemicznego

W Polsce z kolei jeszcze w czwartek ma zostać wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. Poinformował o tym na konferencji szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.

- Oznacza to, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może czasowo ograniczyć sposób przemieszczania się, może zakazać obrotu i używania określonych produktów, może czasowo ograniczyć funkcjonowanie określonych instytucji lub zakładów pracy, może też wprowadzić zakaz organizowania widowisk i wszelkich zgromadzeń - wyjaśnił minister.

Do tej pory w Polsce mamy blisko 50 potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa. Jedna pacjentka (z Poznania) zmarła. 

W środę (11 marca) WHO oficjalnie poinformowała, że koronawirus może być określany jako pandemia. 

TOK FM PREMIUM