Ukraina zamyka większość swoich przejść granicznych. Co to oznacza dla ponad miliona Ukraińców w Polsce?

Rząd ukraiński twierdzi, że chce wyprzedzić zdarzenia, które wkrótce nadejdą. Do tej pory w kraju jest tylko jeden człowiek chory na koronawirusa i jeden z podejrzeniem.
Zobacz wideo

Do 3 kwietnia zamknięto szkoły i uniwersytety, odwołano imprezy powyżej 200 osób, zawieszono komunikację lotniczą z Włochami. Od piątku z 219 ukraińskich przejść granicznych działać będzie tylko 49. Które? Jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że do kraju wjadą tylko osoby u których pogranicznicy nie wykryją gorączki.

Z UE do Ukrainy wjeżdża codziennie ponad 500 tys. ludzi. Skumulowanie całego ruchu w Polski na kilku przejściach oraz opóźnienia konieczne dla mierzenia temperatury spowodować mogą ogromne korki w obie strony.

Z 219 przejść granicznych od jutra będzie działać 49. Pozostałe nie będą przepuszczać obywateli ani pojazdów" - zapowiedział premier Denys Szmyhal na briefingu po środowym posiedzeniu rządu. Zamknięte mają być następujące przejścia: Medyka, Hrebenne, Rawa Ruska, Krościenko, oraz 3 przejścia kolejowe.

Zapowiedział, że na działających przejściach zostaną wzmocnione środki bezpieczeństwa. Już od końca lutego na wszystkich przejściach na Ukrainie podróżni mają mierzoną temperaturę.

Szef rządu zaznaczył, że linie lotnicze już przystąpiły do realizacji decyzji o zawieszeniu komunikacji lotniczej z Włochami.

Zapowiedział też, że rząd będzie obserwować rozwój sytuacji wokół koronawirusa i w razie konieczności będzie rekomendować liniom odwoływanie połączeń z innymi państwami.

Wcześniej w środę rząd w Kijowie zdecydował o zamknięciu wszystkich szkół na Ukrainie na trzy tygodnie i wprowadzeniu zakazu organizowania wydarzeń z ponad 200 uczestnikami.

Dotychczas na Ukrainie potwierdzono jeden przypadek zakażenia koronawirusem - w Czerniowcach na południowym zachodzie kraju.

Słowacja zamyka granice w związku z koronawirusem

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd Słowacji zadecydował w czwartek, że granice państwowe będą mogli przekraczać tylko cudzoziemcy zarejestrowani na pobyt stały lub czasowy. Na Słowacji jest już 21 potwierdzonych przypadków zarażenia.

Jak poinformowali na konferencji prasowej premier Peter Pellegrini i minister spraw wewnętrznych Denisa Sakova, w ramach prewencji zamknięte zostaną szkoły, ośrodki narciarskie i kąpieliska. Wstrzymana będzie międzynarodowa pasażerska komunikacja lotnicza, kolejowa i autobusowa z jednoczesnym utrzymaniem transportu towarowego.

Nowe restrykcje zaczną wchodzić w życie od piątku i mają obowiązywać na razie przez 14 dni.

W najbliższy weekend nieczynne będą galerie handlowe z wyjątkiem znajdujących się w nich sklepów spożywczych, aptek i drogerii. Urzędy będą otwarte dla interesantów tylko przez trzy godziny dziennie.

- Tymi regulacjami chcemy jedynie ograniczyć rozprzestrzenianie się zarażeń na Słowacji. Świat nie zatrzyma się na 14 dni. Nikomu nic się nie stanie, jeżeli nie pójdzie na basen, do kościoła czy na narty. Najważniejsze jest zdrowie i dlatego proszę was wszystkich, byście zachowywali się odpowiedzialnie - powiedział Pellegrini.

Według niego, wielu mieszkańców Bratysławy wykorzystało zamknięcie szkół do wyjazdów na narty. Nowe regulacje mają temu zapobiec zaznaczył premier.

Wszystkie powracające z zagranicy osoby zostaną objęte obowiązkową kwarantanną, stosowaną dotąd tylko w przypadku podróży do Chin, Iranu, Korei Południowej oraz Włoch. Minister Sakova spodziewa się, że w najbliższych dniach do kraju wróci około 20 tys. Słowaków.

Decyzje ustępującego rządu w sprawie koronawirusa krytykuje potencjalny nowy premier Igor Matovicz, lider opozycyjnego dotąd ruchu Zwykli Obywatele i Niezależne Osobistości (OLaNO), który zajął pierwsze miejsce w przeprowadzonych 29 lutego wyborach parlamentarnych. Zarzuca on ekipie Pellegriniego bezczynność wobec kryzysu i brak planu reagowania na wzrost liczby zachorowań.

Zdaniem szefa rządu, Matovicz nie powinien kwestionować podjętych działań w sytuacji, gdy sam nie jest w stanie utworzyć większościowej koalicji.

DOSTĘP PREMIUM