We Włoszech w ciągu doby zmarło 250 osób. Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła o ponad 2 tys.

Do 1266 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem - poinformowała w piątek Obrona Cywilna.
Zobacz wideo

Obecnie według najnowszych danych zakażonych jest we Włoszech prawie 15 tysięcy osób, o ponad 2100 więcej niż dzień wcześniej.

Ilu naprawdę jest zakażonych?

Rzeczywista liczba osób zakażonych koronawirusem jest "wyższa od tej oficjalnej" - ocenił profesor Massimo Galli z oddziału chorób zakaźnych szpitala Sacco w Mediolanie.  W wywiadzie dla włoskiego Radia Capital Galli zwrócił uwagę, że w bilansach nie s a uwzględniane wszystkie osoby, które nie mają objawów zarażenia Covid-19.

Zdaniem włoskiego profesora dyskusyjna pozostaje decyzja, by nie wykonywać masowych testów na obecność wirusa na wielu obszarach kraju. - Batalię wygrywa się w terenie - podkreślił.

Trzymając się metafor związanych z polem walki, powiedział: - Jeśli do szpitali będą dalej przywożeni ranni, nigdy nie damy rady. To błędne koło należy przerwać na polu bitwy. Należy zaangażować całą służbę zdrowia w terenie, by zredukować zasięg wirusa.

"To bestia, która dokonała na nas inwazji"

Galli ocenił, że w optymistycznej wersji rezultaty zastosowanych kroków prewencyjnych będzie można zobaczyć za dwa tygodnie.

Przywołał przykład chińskiego miasta Wuhan, epicentrum epidemii, gdzie sytuacja powoli się poprawia.

- Około 25-26 stycznia była tam liczba przypadków porównywalna z tą w Lombardii 3 marca. U nas wirus krążył swobodnie przez trzy-cztery tygodnie. To jest bestia, która dokonała inwazji na nas i która będzie nam towarzyszyć jeszcze przez dłuższy czas. Mobilizacja wszystkich jest kluczowa, by okres ten się skrócił - oświadczył Galli.

25 miliardów euro na walkę z koronawirusem

Rząd Włoch przeznaczył 25 miliardów euro na walkę z koronawirusem i skutkami epidemii - ogłoszono w środę na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera Giuseppe Contego. 

"Wyasygnowaliśmy nadzwyczajną sumę 25 miliardów euro nie do natychmiastowego wykorzystania, lecz po to, by można było jej użyć dla stawienia czoła wszystkim trudnościom wynikającym z kryzysu" - oświadczył szef rządu.

Conte podkreślił, że w czasie rozmów z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego uzyskał zapewnienie o "wielkim uznaniu" i poparciu dla wykorzystania "wszystkich narzędzi" w walce z epidemią. Wyraził też zadowolenie z klimatu rozmów.

DOSTĘP PREMIUM