Sondaż. PiS z 49 proc. poparcia. CBOS: "Wyniki trzeba traktować z dużą ostrożnością"

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w połowie marca 49 proc. badanych głosowałoby na PiS - wynika z sondażu CBOS. 21 proc. deklaruje poparcie dla KO, 8 proc. - na Nową Lewicę, a po 7 proc. - na Koalicję Polską (PSL i Kukiz15) i Konfederację.
Zobacz wideo

CBOS zastrzega, że marcowe badanie rozpoczęło się jeszcze przed wprowadzeniem w naszym kraju nadzwyczajnych środków prewencyjnych związanych z epidemią koronawirusa. "Sytuacja w trakcie realizacji sondażu zmieniała się bardzo dynamicznie, a respondenci udzielający odpowiedzi w ostatnich dniach trwania badania robili to w innych okolicznościach niż odpowiadający jako pierwsi. Z tego powodu wyniki przedstawione niżej trzeba traktować z dużą ostrożnością" - zaznaczono.

Z sondażu wynika, że tak jak w lutym, w hipotetycznych wyborach parlamentarnych w połowie marca chciałoby wziąć udział blisko cztery piąte dorosłych Polaków (79 proc.). Od stycznia odsetek tego rodzaju deklaracji praktycznie się nie zmienia. 10 proc. badanych nie jest pewnych, czy wzięłoby udział w tym głosowaniu; 11 proc. deklaruje, że nie uczestniczyłoby w wyborach parlamentarnych.

Zdaniem CBOS pojawienie się realnego zagrożenia zdrowia i życia Polaków oraz energiczne działania rządu w celu przeciwdziałania temu zagrożeniu przyczyniły się zapewne do wyraźnego wzrostu poparcia dla rządzącej koalicji. W pierwszej połowie marca na PiS wraz z koalicjantami chciałaby oddać głos niemal połowa uprawnionych do głosowania (49 proc.), o 5 punktów procentowych więcej niż w lutym.

KO daleko z tyłu

Na drugim miejscu rankingu znalazła się Koalicja Obywatelska popierana przez 21 proc. dorosłych Polaków. W porównaniu z ubiegłym miesiącem poparcie dla najsilniejszego ugrupowania opozycyjnego obniżyło się o 3 punkty procentowe.

Na trzecim miejscu, z minimalną przewagą nad konkurentami, znalazły się ugrupowania lewicy: Nową Lewicę - partię, która powstaje z połączenia Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny - oraz Lewicę Razem popiera 8 proc. zdeklarowanych wyborców, nieznacznie mniej niż przed miesiącem.

Po 7 proc. respondentów, zapowiadających swój pewny udział w tym głosowaniu, chciałoby oddać swój głos na Konfederację oraz PSL-Koalicję Polską. W porównaniu z ubiegłym miesiącem oba bloki polityczne nieznacznie zyskały, przy czym w minimalnie większym stopniu PSL-Koalicja Polska (wzrost o 2 punkty procentowe), niż Konfederacja (wzrost o 1 punkt).

W stosunku do lutego obniżył się odsetek niezdecydowanych wyborców, w tym miesiącu 8 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów nie wie, na którą partię oddałoby swój głos. W porównaniu z ubiegłym miesiącem oznacza to spadek o 3 punkty procentowe. Mimo liczbowo zauważalnego wzrostu poparcia dla rządzącej koalicji, zmiana w jej notowaniach okazuje się nieistotna statystycznie, podobnie nieistotne są zmiany w poparciu dla pozostałych ugrupowań.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5-15 marca 2020 roku na liczącej 919 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Sondaż. PiS z 49 proc. poparcia. CBOS: "Wyniki trzeba traktować z dużą ostrożnością"
Zaloguj się
 • villk

  Oceniono 7 razy 1

  mimo stanu w pewien sposób wyjątkowego nie zapominajmy o tym że :

  PIS TO ZARAZA TAKA SAMA JAK WIRUS

  i że nie na jednej trumnie pis już do władzy dochodził

  WYBORY POWINNY BYĆ ODŁOŻONE PRZYNAJMNIEJ O PÓŁ ROKU

  i żeby nie było doceniam działania rządu w sprawie korono-wirusa nawet jestem pod wrażeniem działań ministra zdrowia ale to nie znaczy że jestem ślepy i nie widzę jednoczesnej kampanii dudy i co niektórych pis działaczy

 • praskiso

  Oceniono 6 razy 0

  CBOS Centralne Biuro Oszukiwania Społeczeństwa.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy -1

  Jakim cudem glosowac na poko zamierza 21% cos z tym sondazem rzeczywiscie jest nie tak.

 • zbag19

  Oceniono 3 razy -1

  Dla wyjaśnienia - CBOS jest jedną z agend działających przy kancelarii premiera - więc wyniki sondaży są dopasowywane do aktualnych potrzeb.

 • stef0909

  Oceniono 3 razy -1

  CBOS niech się pierd...wdupowłazy🤣🤣🤣

 • miroslawa_potrzeba

  Oceniono 3 razy -1

  "boże" coś Polskę...

 • muzoman

  Oceniono 12 razy -6

  Partia nieudaczników czyli PO już się nie podniesie. Nie mieli pieniędzy na nic a ich kasjer Rostowski powtarzał, że nie ma i nie będzie. Komediant nie finansista. Tylko bieda i zaciskanie pasa przez 100 lat nas czekało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX