EURO 2020 przełożone z powodu koronawirusa. Turniej został przesunięty na przyszły rok

Piłkarskie Mistrzostwa Europy zostały przełożone na 2021 rok - taką informację podał m.in. Polski Związek Piłki Nożnej. Powodem zmiany terminu jest rozprzestrzeniający się koronawirus.
Zobacz wideo

Informację o przesunięciu o rok mistrzostw Europy podały na Twitterze m.in. Norweska Federacja Piłkarska oraz Polski Związek Piłki Nożnej, a także swiatowe media. PAP również dotarła do źródła potwierdzającego te doniesienia.

"Piłkarskie mistrzostwa Europy zostały przełożone o rok i odbędą się od 11 czerwca do 11 lipca 2021 - postanowiła UEFA po wideokonferencji z 55 narodowymi federacjami, a także przedstawicielami lig, klubów i zawodników" - czytamy także w depeszy PAP.

Przesunięcie na lato przyszłego roku turnieju ma pozwolić na dokończenie w tym sezonie rozgrywek ligowych i pucharowych do 30 czerwca. Decyzja ma zostać wieczorem oficjalnie zatwierdzona przez Komitet Wykonawczy UEFA.

"Decyzje podjęte przez UEFA zakładają warianty optymistyczne. Jest to ogólny zarys potencjalnych scenariuszy, ale najbliższe tygodnie pokażą, czy realizacja tych założeń będzie możliwa" - zaznaczył prezes PZPN Zbigniew Boniek, cytowany na stronie krajowej federacji.

Euro 2020 przełożone przez koronawirusa. Co z biletami?

- UEFA potwierdza już oficjalnie przełożenie Euro2020 na przyszły rok i przy okazji zapewnia wszystkich, którzy kupili bilety na mecze, i nie będą mogli na nie pójść, że odda im pieniądze za wejściówki - napisał na Twitterze dziennikarz TOK FM Przemysław Pozowski

Euro 2020. Gdzie miały odbywać się mecze?

Mecze Euro 2020 miały odbywać się od 12 czerwca do 12 lipca w 12 miastach z 12 krajów Europy: Rzymie, Monachium, Amsterdamie, Kopenhadze, Bilbao, Sankt Petersburgu, Bukareszcie, Budapeszcie, Baku, Glasgow, Dublinie i Londynie.

Inaugurację zaplanowano w Rzymie, a decydującą fazę (półfinały i finał) - w Londynie.

Pandemia koronawirusa skomplikowała jednak plany Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA). Trudno było sobie bowiem wyobrazić organizację za niespełna trzy miesiące turnieju na tak dużym obszarze - to oznaczałoby chęć przemieszczania się tysięcy kibiców po całej Europie, a obecnie wiele krajów zamyka granice.

Euro 2020. Kogo mają w grupie Polacy?

Polscy piłkarze po ubiegłorocznym losowaniu w Bukareszcie trafili do grupy E - z Hiszpanią, Szwecją oraz drużyną ze ścieżki barażowej - Bośnią i Hercegowiną, Irlandią Północną, Słowacją lub Irlandią. Ostatni rywal miał być wyłoniony pod koniec marca, ale obecnie to niemożliwe.

Dwa mecze Polaków miały odbyć się w Dublinie - 15 czerwca ze zwycięzcą barażu oraz 24 czerwca ze Szwecją, a jeden w Bilbao – 20 czerwca z Hiszpanią.

Aplikacja TOK FM. Pobierz i testuj!

DOSTĘP PREMIUM