Koronawirus. Igrzyska olimpijskie w Tokio przełożone

Igrzyska olimpijskie Tokio 2020 zostały oficjalnie przełożone. Wszystko przez pandemię koronawirusa.
Zobacz wideo

Przewodniczący MKOl Thomas Bach w stu procentach poparł propozycję przełożenia igrzysk w Tokio na 2021 rok - poinformował premier Japonii Shinzo Abe. Mimo zakładanej zmiany terminu nazwa imprezy ma pozostać taka sama - Tokio2020. Według MKOL impreza nie może odbyć się później niż latem 2021 roku. 

We wtorek po południu w trybie pilnym doszło do narady członków Komitetu Wykonawczego MKOl ws. ewentualnego przełożenia igrzysk w Tokio - poinformował Reuters powołując się na źródła w olimpijskiej centrali.

Wcześniej doszło do telekonferencji z udziałem premiera Japonii Shinzo Abe, japońskich organizatorów igrzysk oraz przedstawicieli MKOl, z przewodniczącym Thomasem Bachem na czele.

Pandemia koronawirusa. Igrzyska przełożone

Według japońskiej stacji telewizyjnej NHK, podczas tej rozmowy premier Abe miał zaproponować przewodniczącemu MKOl przełożenie igrzysk o rok, czyli na 2021, z powodu pandemii koronawirusa, która obecnie uniemożliwia przeprowadzenie mającej się rozpocząć 24 lipca imprezy w normalnych warunkach. Jednocześnie poprosił Bacha o podjęcie decyzji "tak szybko, jak to tylko możliwie". Strona japońska zapowiedziała briefing prasowy z udziałem premiera Abe oraz japońskiej minister ds. olimpijskich Seiko Hashimoto.

Według lokalnych mediów, celem japońskich władz i organizatorów jest przeprowadzenie "pełnych igrzysk", czyli we wszystkich planowanych dyscyplinach i konkurencjach oraz z udziałem kibiców. Propozycja przełożenia zawodów wynika też z faktu dbałości o zdrowie zawodników, a także chęci umożliwienia im odpowiedniego przygotowania do olimpijskiej rywalizacji.

MKOL długo się bronił

MKOl długo zapewniał, że tegoroczne igrzyska odbędą się zgodnie z planem, czyli na przełomie lipca i sierpnia. Z uwagi na pandemię koronawirusa takie stanowisko w ostatnich dniach było coraz częściej krytykowane. W niedzielę MKOl przyznał, że istnieje możliwość zmiany terminu zmagań olimpijskich w stolicy Japonii, a decyzja zapadnie w ciągu czterech tygodni. Wykluczył przy tym ich odwołanie.

W poniedziałek w wywiadzie dla "US Today" prominentny działacz MKOl Dick Pound przyznał, że według jego wiedzy decyzja o przełożeniu igrzysk już tak naprawdę zapadła, a wszelkie konsekwencje tego faktu - które jego zdaniem będą ogromne - zaczną być dopiero uzgadniane i doprecyzowywane.

We wtorek we francuskim radiu w podobnym tonie wypowiedział się Tony Estanguet. Szef Komitetu Organizacyjnego igrzysk, które mają się odbyć w 2024 roku w Paryżu, podkreślił, że przełożenie igrzysk w Tokio jest "bardziej niż prawdopodobne", bo teraz priorytetem jest zdrowie i walka z koronawirusem.

Także wiele narodowych komitetów olimpijskich, w tym PKOl, zaapelowało do MKOl o przełożenie igrzysk, niektóre nawet poinformowały, że nie wyślą sportowców do Japonii, gdyby zawody miały się odbyć zgodnie z planem.

Koronawirus. Igrzyska w Tokio przełożone. Sytuacja bez precedensu

Przełożenie igrzysk w Tokio byłoby sytuacją bezprecedensową w historii olimpijskiej rywalizacji. W przeszłości pięć edycji największej sportowej imprezy globu odwołano, ale nigdy wcześniej nie zmieniono ich daty.

Przeprowadzenie igrzysk do tej pory zawsze uniemożliwiały działania zbrojne. Przyczyną odwołania letnich igrzysk w 1916 roku oraz letnich i zimowych w 1940 i 1944 roku były - odpowiednio - I i II wojna światowa.

Obecnie w całym świecie odnotowano już ponad 370 tys. zachorowań i ponad 16 tys. zgonów. W Japonii stwierdzono ponad tysiąc zakażeń i około 40 zgonów

DOSTĘP PREMIUM