Koronawirus szaleje w Europie. Duży przyrost zachorowań w wielu krajach

Szwajcaria, Hiszpania czy Niemcy zanotowały w ciągu ostatniej doby bardzo duże przyrosty w liczbie potwierdzonych zarażeń koronawirusem.
Zobacz wideo

Po tym, jak zakażenie koronawirusem wykryto u kolejnych 20 osób, liczba potwierdzonych przypadków w Polsce wzrosła do 325 - podało w czwartek w południe Ministerstwo Zdrowia. Pięć osób nie żyje. 

Koronawirus w Europie. W Niemczech 2801 nowych przypadków

Niemiecki Instytut Roberta Kocha poinformował w czwartek, że zakażonych koronawirusem w RFN jest 10 999 osób, co oznacza wzrost zidentyfikowanych zachorowań o 2 801 przypadków w stosunku do dnia poprzedniego. Media niemieckie podają, że liczba zgonów wzrosła z 28 do 31. W związku z dynamicznie rosnącą krzywą zakażeń, politycy nie wykluczają wprowadzenia dalszych obostrzeń, mających na celu ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Pierwsze niemieckie miejscowości wprowadzają zakaz opuszczania mieszkań.

Koronawirus w Szwajcarii. Kolejne przypadki

Badania pod kątem koronawirusa dały wynik pozytywny u 826 pacjentów w ciągu ostatniej doby; jest też 12 nowych zgonów - poinformowało w czwartek szwajcarskie Federalne Biuro Zdrowia Publicznego (BAG). To największy dotąd dzienny wzrost przypadków Covid-19 w tym kraju. Łączna liczba wykrytych przypadków Covid-19 wzrosła do 3888. Bilans ofiar śmiertelnych to obecnie 33 osoby.

Jak zaznaczył podczas konferencji prasowej rzecznik BAG, 450 spośród 3888 pacjentów z pozytywnymi wynikami testów wciąż czeka na potwierdzenie drugim badaniem.

W środę władze Szwajcarii wprowadziły nowe obostrzenia mające powstrzymać epidemię koronawirusa. Zaostrzone zostały kontrole graniczne, a do krajów objętych zakazem wjazdu - Niemiec, Włoch, Francji i Austrii - dołączono też Hiszpanię. Zakazano też wjazdu obywatelom państw spoza strefy Schengen. W reakcji na masowe wykupowanie lekarstw z aptek, wprowadzono racjonowanie leków przeciwgorączkowych, w tym paracetamolu i ibuprofenu. Od czwartku jedna osoba może kupić jedno opakowanie leków dziennie.

Koronawirus. W Hiszpanii coraz więcej zachorowań

Od środowego do czwartkowego popołudnia liczba zmarłych z powodu koronawirusa w Hiszpanii wzrosła o 209, zaś infekcji zwiększyła się o 3,4 tys. To rekordowa dynamika zgonów i zakażeń w tym kraju. Jak poinformował w czwartek dyrektor rządowego Centrum Koordynacji Ostrzegania i Nagłych Przypadków (CCAES) Fernando Simon, w ciągu ostatniej doby liczba zmarłych w Hiszpanii wzrosła do 767, zaś zainfekowanych do ponad 17,1 tys.

Przedstawiciel służb sanitarnych Hiszpanii ujawnił, że prawie 1000 pacjentów zakażonych Covid-19 znajduje się na oddziałach intensywnej terapii. - Nadal najwięcej przypadków zachorowań i zgonów notujemy na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu. Dotychczas zmarło tam 498 osób, zaś 6777 zostało zainfekowanych - powiedział Simon.

Koronawirus w Holandii. Rośnie liczba ofiar

Liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby wzrosła w Holandii o 409 - do 2460. 18 osób zmarło, podnosząc łączną liczbę zgonów do 76 - poinformował w czwartek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Wśród 2460 zakażonych są 594 osoby pracujące w służbie zdrowia. Zmarli byli w wieku od 63 do 95 lat. Łącznie 489 pacjentów było lub jest hospitalizowanych.

Władze apelują o przestrzeganie podstawowych zasad higieny, w tym o mycie rąk i zasłanianie twarzy podczas kichania i kaszlu. Dodatkowo RIVM zaleca, aby Holendrzy przy powitaniach nie podawali sobie ręki. Restauracje i bary decyzją władz zostały zamknięte.

Koronawirus we Włoszech. Rekordowa liczba zgonów

We Włoszech zanotowano najwyższą jak dotąd liczbę zgonów spowodowanych koronawirusem w ciągu jednej doby. Obrona Cywilna ogłosiła w środę wieczorem, że w ciągu poprzednich 24 godzin zmarło tam 475 osób. To oznacza, że we Włoszech zmarło już blisko 3 tysiące osób. Obecnie w całym kraju zakażonych jest ponad 28 tys. osób. Czwartkowy bilans zostanie podany zapewne wieczorem. 

TOK FM PREMIUM