"Transporty grozy". Wojskowe ciężarówki wywożą trumny z ciałami zmarłych z Bergamo

Wojskowe ciężarówki zaczęły wywozić trumny z ciałami zmarłych z Bergamo na północy Włoch, ogniska epidemii koronawirusa, do innych miast w celu poddania ich kremacji. Nocne zdjęcia kolumny pojazdów media określają w czwartek jako jeden z najbardziej przerażających obrazów z epidemii.
Zobacz wideo

Film nakręcony przez miejscową ludność w Bergamo obiegł portale społecznościowe, pokazały go też włoskie media. Widać na nim długą kolumnę wojskowych ciężarówek jadących nocą ulicami.

Rzecznik armii potwierdził w czwartek, że 15 ciężarówek i 50 żołnierzy pomagało w przeniesienia ciał do sąsiednich prowincji. Wcześniej lokalne władze w Bergamo zwróciły się o pomoc w kremacjach.

W pierwszym takim "transporcie grozy" - jak go określono - wywieziono 60 trumien.

Przewiezienie ciał do innych miast w celu przeprowadzenia kremacji jest konieczne, bo służby w Lombardii nie są w stanie wykonać wszystkich tych czynności. Brakuje też miejsc w kostnicach w rejonie Bergamo.W ostatnich tygodniach zmarło tam około 500 osób zakażonych koronawirusem.

W sumie we Włoszech z powodu epidemii zmarło 2 978 osób. Potwierdzono aż 35 713 zachorowań.

"Potrzebne są masowe testy na koronawirusa"

We Włoszech "nie wyjdziemy z epidemii 3 kwietnia"- stwierdził przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Ranieri Guerra, były urzędnik Ministerstwa Zdrowia w Rzymie. Uważa on, że trzeba przedłużyć restrykcyjne kroki wprowadzone na najbliższe tygodnie.

W rozmowie z dziennikiem "Corriere della Sera" w czwartek Guerra oświadczył: "Prawdopodobne jest to, że Włochy będą musiały zachować wysoką czujność ze wszystkimi ograniczeniami, jakie z niej wynikają".

Jego zdaniem niepotrzebne jest masowe wykonywanie testów na obecność koronawirusa. Według Guerry kluczowe znaczenie ma zwiększenie liczby testów w podejrzanych przypadkach i dla pracowników służby zdrowia.

Ponadto przedstawiciel WHO zauważył, że należy kontynuować restrykcyjne zasady dotyczące prawa opuszczania domu także dlatego, że Włochy są "otoczone przez kraje, gdzie trwa pełna eksplozja Covid-19". "Nie możemy pozwolić sobie na ryzyko importu nowych zakażeń"- stwierdził.

Jak ocenił, "światełko" nadziei widzą teraz Chiny i Korea Południowa, a więc kraje, gdzie wprowadzono kroki "agresywne i natychmiastowe, które odniosły pełny sukces". "To jest właśnie wzór"- powiedział włoski ekspert.

Objawy zakażenia koronawirusem

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni. Szef WHO stwierdził w czwartek, że epicentrum pandemii stała się Europa, w której dzienny przyrost nowych przypadków koronawirusa jest większy, niż to miało w szczytowym okresie epidemii w Chinach.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
"Transporty grozy". Wojskowe ciężarówki wywożą trumny z ciałami zmarłych z Bergamo
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 1 raz 1

  Statystyczny Wloch jeszcze tydzien temu sadzil, iz to sa cwiczenia i denerwowal sie, ze przerwano rozgywki Serie A.

 • drdr2

  0

  Chiny wprowadziły drastyczne środki ale po 2 miesiącach. Najpierw zamiatały sprawę pod dywan

 • musa-kusa

  Oceniono 4 razy -4

  W ubiegłym roku we Włoszech umarło ogółem 667 tys. osób, czyli dziennie średnio 1830.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX