Hiszpania: Lekarze będą wybierać, kogo ratować. Wśród kryteriów "wartość społeczna" danej osoby

Wobec skali kryzysu epidemiologicznego w Hiszpanii lekarze będą musieli wybierać, kogo kierować na oddziały intensywnej terapii, a kogo nie. Kryteria to m.in. szansa na przeżycie pacjenta, oczekiwana długość życia oraz "wartość społeczna" osoby.
Zobacz wideo

"Przyjęcie pacjenta mającego większe szanse na przeżycie może oznaczać odrzucenie innego, nawet jeżeli ten inny pacjent przyjechał do szpitala jako pierwszy" – stwierdza dokument rekomendacyjny, opracowany przez hiszpańskie organizacje lekarzy medycyny ratunkowej i internistycznej.

Według lekarzy znajdujących się na pierwszej linii frontu walki z pandemią, ograniczenia w dostępie do sprzętu medycznego zmuszają do zastosowania kryteriów opartych na "maksymalizacji dobra wspólnego”".

"Wobec pacjentów w stanie krytycznym, z dodatkowymi innymi patologiami, powinno ratować się tego, który odniesie większe korzyści z terapii" – głosi dokument, do którego miał dostęp dziennik "El Mundo".

Gazeta zauważa, że to oznacza odrzucenie pacjentów, u których korzyść z intensywnej terapii będzie minimalna, a perspektywa życia nie przekroczy dwóch lat; takim pacjentom należy zaproponować "alternatywne rozwiązania".

Zgodnie z instrukcją, priorytet powinny mieć osoby najlepiej rokujące, zgodnie ze wskaźnikiem QALY, wyrażającym długość życia skorygowaną o jego jakość. „Nie chodzi tylko o przeżycie, ale także o to, w jakich warunkach będzie żył pacjent” - czytamy.

W dokumencie podkreśla się, że wiek chorego nie może być jedynym elementem oceny stanu zdrowia, a pacjentów należy diagnozować "globalnie". To oznacza, że należy wziąć pod uwagę osoby, które są od pacjenta zależne, maksymalizując korzyści dla jak największej liczby osób, a nawet brać pod uwagę "wartość społeczną ratowanych osób".

Lekarze odwołują się w dokumencie do "sytuacji wyjątkowej, która usprawiedliwia przedstawione propozycje".

Dokument rekomendacyjny w sprawie Covid-19 został opracowany przez Grupę Roboczą Bioetyki Hiszpańskiego Stowarzyszenia Medycyny Ratunkowej (Semicyuc) razem z Hiszpańskim Stowarzyszeniem Medycyny Internistycznej (SEMI).

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Koronawirus. Hiszpania: Lekarze będą wybierać, kogo ratować. Wśród kryteriów "wartość społeczna" danej osoby
Zaloguj się
 • robertes777

  Oceniono 2 razy 0

  nie wychodźmy z domów i pilnujmy dzieci. W Berlinie niedopilnowana młodzież umówiła się w liczbie 150 osób na "koronawirus party" … i się wzajemnie zarażają. My rodzice zróbmy im przymusowe siedzenie w necie, grach, na smartfonach idp. Jak wszystko minie wyjdziemy na świeże powietrze.

 • endrju1521

  Oceniono 4 razy 0

  Tak, to słuszna koncepcja...

  W starożytnej Sparcie, obowiązywała ta sama zasada...

 • realizmforte2

  Oceniono 2 razy 0

  Nie ma się co łudzić. W obliczu śmiertelnego, globalnego kryzysu tak będzie wszędzie i jeszcze gorzej.

 • dar61

  Oceniono 2 razy -2

  Iberotriaż kontra germańska rampa 1:0
  Darwin więc się nie mylił?
  „Alternatywne rozwiązania” - pavulon czy cjankali?

  ***
  '...Według lekarzy znajdujących się na pierwszej linii frontu walki z pandemią, ograniczenia...' [WEDŁUGOZA, faza PRZECINKOZY]
  >>> ...pandemią ograniczenia... [BEZ PRZECINKA]

  Zgodnie ze słownikiem SOJP to orto-łeż:
  '...Zgodnie z instrukcją, priorytet powinny...'
  >>> ...instrukcją priorytet...

 • pn-ski

  Oceniono 4 razy -4

  W 2003 roku gdy grozila epidemia ptasiej grypy (smiertelnosc 50%), w Szwecji tez zaczeto dzielic spoleczenstwo wg tych samych kryteriów co obecnie w hiszpanii. Czyli kto bedzie mial prawo do szczepionki a kto nie. Czyli na "bardziej wartosciowych" i "mniej wartsciowych".
  Epidemia do Szwecji nie doszla, ale ujawnila sie postawa rzadzacych elit, zawsze taka sama: dzielenie spoleczenstwa na lepszy i gorszy sort.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 14 razy -8

  Teraz moze i czerskie tepozacepie zrozumie dlaczego my pisiory stawalismy na glowie zeby utrzymywac splaszczona funkcje zachorowan. To co zrobili jawni marksisci w Hiszpanii to zbrodnia na czlowieczenstwie, nie pierwsza w historii zbrodnia na swoich i obcych narodach ich statystyczne podejscie do ludzkiego zycia, tuz przed tragedia odbyli swoj stutysieczny taniec smierci w korowodzie eldziebiete i feminizmu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX