Domowy test na koronawirusa dla każdego? W Wielkiej Brytanii ma być dostępny już za kilka dni

W ciągu kilku dni w Wielkiej Brytanii mają pojawić się testy na koronawirusa, które każdy będzie mógł przeprowadzić sobie w domu. Testy mają być dostępne do kupienia w aptekach lub internecie.
Zobacz wideo

Jak podaje "The Guardian", tysiące 15-minutowych testów na koronawirusa zostaną dostarczone przez firmę Amazon. Mają być dostępne dla ludzi z objawami groźnej choroby. Część trafi też do sprzedaży w sklepach i w internecie. Jak wskazał stojący na czele państwowego instytutu chorób zakaźnych prof. Sharon Peacock, testy będą dostępne prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu. Na razie są poddawane badaniom w celu zweryfikowania ich wiarygodności.

Wcześniej brytyjski rząd informował, że zakupił dla Brytyjczyków 3,5 miliona testów i zamawia kolejne.

Brytyjki portal opisuje, że szybki test na koronawirusa z wyglądu przypomina nieco test ciążowy. Polega na nakłuciu palca i umieszczeniu kilku kropel krwi w danym urządzeniu. Wyniki mają być znane w ciągu 10-15 minut.

Nowe badania mają przysłużyć się przede wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy trafiają na kwarantannę, bo na przykład mieli kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, a nie wykazują żadnych objawów. Dzięki testom mają zyskać możliwość szybszego sprawdzenia swojego stanu zdrowia i tym samym, szybszego ewentualnego powrotu do pracy.

Wielka Brytania nie jest jedynym krajem zamawiającym testy na przeciwciała. - Testy są zamawiane w całej Europie i poza nią. Są także kupowane w południowo-wschodniej Azji. Jest to powszechna praktyka. Nie jesteśmy w tym osamotnieni - powiedział Peacock.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

Według bilansu danych brytyjskiego ministerstwa zdrowia z wtorkowego popołudnia, do tej pory w całym kraju wykryto ponad 8 tys. przypadków koronawirusa, z czego 422 okazały się śmiertelne.

We wtorek poinformowano także, że groźnym wirusem zaraził się następca brytyjskiego tronu - książę Karol.

Brytyjski premier Boris Johnson ogłosił m.in., że w celu zatrzymania epidemii z domów można wychodzić tylko po zakupy, do lekarza lub apteki oraz do pracy, jeśli wykonuje się kluczowy zawód i nie może pracować zdalnie. Zamknięte zostały też wszystkie sklepy z innymi niż kluczowe artykuły, tzn. żywność, środki higieniczne czy lekarstwa.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM