Koronawirus w USA. Rekordowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. "Ludzie się boją tego, co będzie dalej"
To w Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano najwięcej przypadków koronawirusa na świecie. Według najnowszych danych zakażonych jest blisko 86 tys. osób. Od początku pandemii w USA zmarło z tego powodu blisko 1200 osób.
Z powodu epidemii w wielu sklepach w USA brakuje produktów, a sprzedaż chleba jest reglamentowana; zamknięte są szkoły. Spowolnienie gospodarcze zmusza firmy do zawieszania działalności. Liczba wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych wzrosła w minionym tygodniu do 3,28 mln. Świadczy to o tym, że Amerykanie tracą pracę wcześniej, niż zakładali to eksperci. Sytuacja porównywana jest do Wielkiego Kryzysu z lat 1929-1933 lub II wojny światowej.
- Te dane są rzeczywiście zatrważające. Najwięcej bezrobotnych jest w Kalifornii i Nowym Jorku. Ludzie się boją tego, co będzie dalej – mówiła w TOK FM dziennikarka "Tygodnika Powszechnego” Marta Zdzieborska, która jest w tej chwili w San Diego.
Jak podkreśliła, w USA to obecnie temat numer jeden. – Wiele osób tym żyje. (…) W Stanach często ludzie żyją na kredyt. Mają pożyczki studenckie lub zobowiązania hipoteczne. Dlatego bardzo wiele osób pracuje na dwa etaty, a teraz, kiedy zostały zamknięte bary, restauracje, kawiarnie, to ten problem od razu w nich uderza i właściwie widać to na każdym kroku. Dużo osób było tam samozatrudnionych – mówiła rozmówczyni Agnieszki Lichnerowicz.
Podkreślała, że problemy dotykają przede wszystkim tzw. zwykłych Amerykanów. - Nawet na osiedlu, na którym mieszkam, właścicielka mieszkania każdemu zostawiła informacje, że jeżeli – ze względu na utratę pracy - nie są w stanie zapłacić czynszu, to można to rozłożyć na raty – relacjonowała Zdzieborska.
Koronawirus w USA. Wielki program pomocy
Na ratunek gospodarce USA Senat jednomyślnie przegłosował w środę pakiet stymulacyjny na czas epidemii. To największa pomoc finansowa dla gospodarki w historii Stanów Zjednoczonych; media nazywają warty ponad 2 bln dolarów pakiet "mamucim". By pakiet wszedł w życie, konieczne jest poparcie go przez Izbę Reprezentantów oraz podpis prezydenta. Niższa izba głosować będzie nad ustawą w piątek. Trump już zapowiedział, że szybko ją podpisze.
-
Prezydent "jest klaunem ośmieszającym społeczeństwo". Orędzie nie poprawiło jego wizerunku
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
"Bujaj się Andrzej, robimy swoje". "Przetłumaczył" komentarz Kaczyńskiego na "paradę absurdu" Dudy
-
Chińczycy strącili najbogatszego człowieka świata. To zły prognostyk dla gospodarki
-
Francja. Atak nożownika. Sześć osób rannych, w tym czworo dzieci. "To tchórzostwo"
- "Kanibalizować" partie opozycyjne, czy nie? Symetryści bez ogródek o marszu 4 czerwca
- Abp Marek Jędraszewski w Boże Ciało nie zapomniał o polityce. Było o aborcji i "niektórych partiach"
- ETPC podjął decyzję w sprawie skargi ośmiu kobiet. Oskarżały Polskę o brak dostępu do aborcji
- Komisja Europejska rozpoczęła procedurę naruszeniową w sprawie "lex Tusk". Co dalej?
- Ludzie uciekają, a oni strzelają z armat. Ekspert o "chorej logice" Rosji