Chiński ekspert: Pandemia koronawirusa raczej nie skończy się do lata, zimą możliwa "druga fala"

Wydaje się, że pandemia koronawirusa wciąż nie znalazła się w Europie pod kontrolą, a szanse na to, że do lata epidemia się skończy, są niewielkie - ocenił szef zespołu ekspertów ds. Covid-19 w Szanghaju Zhang Wenhong, cytowany w piątek przez chiński portal Caixin.
Zobacz wideo

Szanghajski specjalista ds. chorób zakaźnych, który zyskał sławę dzięki śmiałym komentarzom na temat koronawirusa, przewidywał wcześniej, że epidemia w Chinach może zostać opanowana w kwietniu, natomiast światowa pandemia może wygasnąć w czerwcu.

Obecnie Zhang twierdzi jednak, że szanse na powstrzymanie pandemii do lata są "bardzo niskie". W wywiadzie dla chińskiej prasy ocenił, że wiosenne ocieplenie może pomóc w walce z wirusem. Dodał jednak, że w obecnej poważnej sytuacji w Europie niektóre kraje nie mogą badać osób z łagodnymi objawami lub bez objawów.

"Zimą może nadejść druga fala"

- To oznacza, że osoby z łagodnymi objawami lub bez objawów mogą wciąż rozprzestrzeniać wirusa, więc pandemia może trwać nieprzerwanie. Być może do lata nie uda się jej zakończyć, a zimą może nadejść druga fala - powiedział.

Skrytykował szczególnie strategię "odporności stadnej", która jego zdaniem rozważana jest w niektórych krajach europejskich. Zakłada ona, że wirus przestanie się rozprzestrzeniać, gdy odpowiednia liczba osób się zarazi i w ten sposób uodporni się na niego. Według Zhanga taki proces byłby bardzo długi i "niezwykle bolesny".

Szanghajski ekspert ocenił, że najważniejsze jest zapobieganie i kontrola epidemii. - Bez kontaktu nie ma infekcji (...) Nie tylko trzeba zachowywać konieczny dystans społeczny, ale również nosić maseczki ochronne i często myć ręce. Jeśli robi się te trzy rzeczy, praktycznie nie ma ryzyka zakażenia - powiedział.

Kilka dni temu w TOK FM prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz - konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii - przyznała, iż ma nadzieję, że "epidemia [w Polsce] zakończy się do wakacji lub w krótkim okresie po ich zakończeniu". - Myślę, że kwiecień i maj to miesiące, w których będziemy jeszcze obserwować wzrosty zakażeń na koronawirusa - mówiła. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Kiedy koniec pandemii koronawirusa? Zimą może nadejść druga fala
Zaloguj się
 • szczepionkipowodujaraka

  0

  wirus jest odpowiedzia władz chińskich na embargo trumpa, w chinach nie ma zadnej pandemii, wszystko plus minus to gra aktorska z jakimiś tam wyjątkami, chcą nas wykonczyc w Europie i później proponować bratnia pomoc i jak już będziemy osłabieni zdziesiątkowani choroba wkroczą ze swoja bratnia 200 milionowa armia dozynajac niedobitków, taki jest plan, zamiast zalatwic chinczyka jak nie miał jeszcze atomu to teraz z atomem możemy mu wskoczyć więcej na blogu hellenandchaos

 • szpung

  Oceniono 2 razy 0

  Wuhan pogrzebie na zawsze utopie wszechswiatowego neoliberalnego globalizmu. Maly wirus z wuhan zrobi wiecej niz tysiace dziennikarze od lat ostrzegajacy iz system przestal od dawna byc stabilny

 • przyganiacz

  Oceniono 2 razy 0

  Chiński ekspert: Pandemia koronawirusa raczej nie skończy się do lata, zimą możliwa "druga fala"

  A 10 maja to raczej nie lato...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX