Naukowcy: W krajach z programem szczepień przeciwko gruźlicy mniej zachorowań i zgonów na COVID-19

Wstępne badania przeprowadzone przez naukowców z New York Institute of Technology pokazują, że w krajach, które prowadzą program szczepień przeciwko gruźlicy, odnotowano mniejszą liczbę zachorowań i zgonów na Covid-19 - informuje w czwartek Bloomberg.
Zobacz wideo

Omawiający sprawę artykuł podkreśla, że badanie ma charakter wstępny, a jego wynik został upubliczniony na stronie, na której ukazują się materiały naukowe, które nie zostały jeszcze zrecenzowane i opublikowane w specjalistycznej prasie.

W co najmniej sześciu krajach prowadzone są już badania polegające na podawaniu pracownikom służby zdrowia i osobom starszym - czyli tym najbardziej narażonym na infekcję - szczepionki na gruźlicę, aby sprawdzić, czy rzeczywiście może ona zapewnić pewien poziom ochrony przed koronawirusem.

Główny autor opracowania dr Gonzalo Otazu rozpoczął pracę nad analizą po zauważeniu niewielu przypadków zakażeń w Japonii. Jak powiedział Blommbergowi, czytał już wcześniej, że stosowana przeciwko gruźlicy szczepionka BCG może też chronić przed innymi infekcjami. Otazu zaczął sprawdzać politykę dotyczącą tego szczepienia w poszczególnych państwach i zestawiać te dane z liczbą zachorowań i zgonów na Covid-19.

Badanie pokazuje, że w krajach, w których szczepionka jest rzadko stosowana, takich jak Włochy czy USA, odnotowano więcej przypadków Covid-19, natomiast w państwach, które od dłuższego czasu powszechnie stosują szczepionkę BCG wykryto mniej infekcji - te kraje to m.in. Japonia i Korea Południowa. W Polsce również jest to powszechne. 

Bloomberg powołując się na ekspertów podkreśla jednak, że do wyników tej analizy należy podchodzić z wielką ostrożnością. Zaznacza się, że trwają intensywne badania naukowe, które mają pomóc w walce z koronawirusem, w tym prace nad szczepionkami.

Sam Otazu mówi, że żaden kraj na świecie nie zdołał opanować Covid-19 tylko dlatego, że jego populacja była chroniona przez BCG. Naukowiec jeszcze raz przypomina, że aby opanować rozprzestrzenianie się koronawirusa, należy stosować powszechnie polecane metody: ograniczać kontakty społeczne, przeprowadzać testy na obecność wirusa i izolować chorych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
W krajach z programem szczepień przeciwko gruźlicy mniej zachorowań i zgonów na COVID-19
Zaloguj się
 • maara

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe, czy tych trzech nastolatków, którzy zmarli w zeszłym tygodniu, było szczepionych BCG. W sumie ta teza mogła by wyjaśnić tak dużą śmiertelność osób starszych, kiedy szczepienie BCG nie było powszechne.

 • e.mem

  0

  "ograniczać kontakty społeczne, przeprowadzać testy na obecność wirusa i izolować chorych" - czyli mamy szansę przeżyć ze stosunkowo małymi ubytkami populacji? 2 z 3 warunków spełniamy, szczepionka na gruźlicę do niedawna była powszechna a i dzieci chorują rzadziej... tylko co z tego, że przeżyjemy, skoro 3/5 Polaków nie będzie miało z czego żyć po epidemii?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -1

  Jest wreszcie wniosek o odwolanie przeowdniczacego WHO, skandaliczne i ocierajace sie o sabotaz dzialania, a raczej brak jakichkolwiek dzialan zideologizowanego lewackiego etiopczyka nazwy nie pomne zwolennika aborccji i niepopartych niczym tez o problemach zdrowotnych eldziebiete. Tym razem murzyniwi sie nie upiecze bo Japonia ma sporo do powiedzenia w agendach oenzetowskich , a Japonczyk jak sie uprze to dopadnie gada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX