Rosyjskie FSB ma nową cyberbroń. "Fronton" może odciąć od internetu całe kraje

W marcu anonimowi hakerzy z grupy "Digital Revolution" opublikowali dokumenty o programie "Fronton", nowej cyberbroni rosyjskich służb. Wirus umożliwiłby stworzenie potężnej sieci urządzeń zdolnej do sparaliżowania wielkich obszarów internetu.
Zobacz wideo

Informacje na temat rozwijanej na zlecenie Federalnej Służby Bezpieczeństwa cyberbroni znalazły się w archiwum 12 dokumentów opublikowanych przez grupę hakerów "Digital Revolution". Informacje o "Frontonie" nie odbiły się większym echem poza mediami branżowymi.

Jak działa rosyjska cyberbroń?

Według opublikowanych dokumentów opisujących możliwości i specyfikacje programu, został on stworzony w latach 2017-2018. Jego działanie polega na infekowaniu urządzeń "internetu rzeczy" (ang. Internet of Things) - np. podłączonych do sieci kamer czy routerów - i tworzeniu tzw. botnetu, czyli sieci zdalnie sterowanych urządzeń. Taka sieć byłaby zdolna do przeprowadzenia przeciążających sieć ataków DDoS (ang. distributed denial of service, rozproszona odmowa usługi) o wielkiej mocy. Efektem mógłby być tymczasowy paraliż dużych obszarów sieci, a nawet zablokowanie całej sieci w wybranym kraju.

"Atak na narodowe serwery DNS (pl. system nazw domen - PAP) mógłby uczynić internet niedostępnym na kilka godzin w całym małym kraju" - czytamy w jednym z plików opisujących działanie programu.

Inspiracja atakami z 2016 roku

Jak zauważają autorzy specjalistycznego portalu ZDNet, Fronton wydaje się być zainspirowany botnetem Mirai, za pomocą którego w 2016 roku przeprowadzono cyberatak na ponad 70 największych serwisów internetowych. Atak na kilka godzin spowodował duże zakłócenia w funkcjonowaniu np. portalu Amazon oraz serwisów typu Netflix, Paypal, czy Twitter.

Marcowy wyciek danych nt. cyberbroni FSB to nie pierwsza tego typu operacja "Digital Revolution". Grupa działa co najmniej od 2018 roku i ma na swoim koncie m.in. ujawnienie narzędzi rosyjskich służb np. do wykrywania użytkowników sieci Tor, używanej do zapewnienia anonimowości internautów.

TOK FM PREMIUM