Na Ukrainie wykryto kierowaną z Rosji farmę botów szerzącą fake newsy o koronawirusie

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wykryła farmę botów szerzącą fake newsy o sytuacji w kraju w związku z Covid-19 i namawiającą do obalenia ładu konstytucyjnego - przekazała w poniedziałek SBU. Zaznaczyła, że farma działała w Dnieprze, a kierowana była z Rosji.
Zobacz wideo

SBU wyjaśniła, że farma, wykorzystując fałszywe dane osobowe, utworzyła i zarządzała kontami użytkowników w mediach społecznościowych, które miały wyglądać jak profile obywateli Ukrainy. Sprecyzowano, że stworzono ponad 5 tys. botów.

Oprócz nieprawdziwych informacji dotyczących sytuacji na Ukrainie w związku z pandemią koronawirusa, zamieszczano też wpisy, w których wzywano do siłowej zmiany ustroju konstytucyjnego i przejęcia władzy - dodała SBU w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

Sprzęt i specjalne oprogramowanie nabyto poprzez zabronione na Ukrainie rosyjskie pozabankowe systemy płatnicze - podkreśliła SBU. Wykorzystywano także karty SIM ukraińskich operatorów i serwery proxy. Sprzęt skonfiskowano, a w sprawie wszczęto śledztwo.

To już druga farma botów kierowana z Rosji wykryta w ostatnim czasie na Ukrainie - podkreśliła SBU.

Koronawirus na Ukrainie

Według najnowszych danych (z niedzieli wieczorem) na Ukrainie jest 1308 potwierdzonych laboratoryjnie - przy wykorzystaniu metody PCR - przypadków Covid-19. Ogółem odnotowano 37 zgonów z powodu Covid-19. Łącznie 28 osób już wyzdrowiało - poinformowało tamtejsze ministerstwo ochrony zdrowia.

W niedzielę rano główny lekarz sanitarny kraju, wiceminister ochrony zdrowia Wiktor Laszko przekazał, że na Ukrainie 65 proc. zmarłych zakażonych koronawirusem to kobiety. Ok. 85 proc. to osoby powyżej 50. roku życia - dodał. Wyjaśnił też, że "prawie wszyscy" zmarli mieli choroby towarzyszące - schorzenia układu krążenia, cukrzycę, nowotwory, choroby nerek i płuc.

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował również tego dnia, że w stolicy w ciągu doby wykryto 31 przypadków zakażeń, a jedna osoba zmarła. Łącznie - według danych, jakie przekazał rano w niedzielę - w Kijowie potwierdzono 245 zakażeń.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM