Sąd wydał wyrok dla zabójcy dziennikarza Jana Kuciaka

Sąd w Pezinoku koło Bratysławy skazał na 23 lata więzienia Miroslava Marczeka, który przyznał się do zamordowania w lutym 2018 roku dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej.
Zobacz wideo

Marczek stracił też - decyzją sądu - cały majątek. Ponadto, rodzicom zabitych musi zapłacić w sumie 21 tysięcy euro odszkodowania. Prokuratura domagała się 25 lat pozbawienia wolności. Reprezentujący rodzinę oskarżyciel posiłkowy - dożywocia. 

Postępowanie wobec Marczeka zostało wyłączone z głównego procesu, gdy przyznał się do zastrzelenia dziennikarza i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej. Postępowanie zostało skrócone do części dowodowej.

Wyrok wobec Marczeka jest drugim, który sąd w Pezinoku wydał w sprawie zamordowania Kuciaka. W grudniu 2019 roku na 15 lat więzienia skazano pośrednika w zbrodni Zoltana Andruskę. Sąd nadal prowadzi postępowanie wobec oskarżonego o zlecenie zbrodni Mariana Kocznera, jego współpracowniczki Aleny Zsuzsovej oraz współpracującego z Marczekiem Tomaszem Szabo.

Jan Kuciak i jego narzeczona Martina Kusznirova zginęli 21 lutego 2018 roku. W 2017 roku dziennikarz publikował artykuły dotyczące niejasnych interesów, które prowadził biznesmen Marian Koczner.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM