Austria, Czechy i Dania chcą złagodzić ograniczenia. Otworzone zostaną sklepy, szkoły i galerie handlowe

Austria, Czechy i Dania to pierwsze unijne kraje, które już po świętach chcą poluzować część obostrzeń dotyczących koronawirusa. Plan zakłada stopniowe otwieranie coraz większych punktów handlowych i usługowych przy jednoczesnym utrzymaniu reżimu sanitarnego i zachowaniem bezpiecznych odległości.
Zobacz wideo

Czeski minister zdrowia Adam Vojtiech przekazał, że jeżeli wolniejszy wzrost zachorowań potwierdzi się w kolejnych dniach, będzie możliwe uruchomienie niektórych zamkniętych placówek handlowych. Plany te dotyczą m.in. sklepów z artykułami budowlanymi, w których mogli dotąd robić zakupy jedynie przedsiębiorcy, a także placówek z materiałami dla majsterkowiczów lub artykułami biurowymi. Otwarte mają być również sklepy z częściami dla rowerów.

Minister handlu i przemysłu Karel Havliczek zapowiedział z kolei, że wszystkie ponownie otwarte placówki handlowe, a także te funkcjonujące dotąd będą nadal musiały ściśle przestrzegać przepisów dotyczących higieny: przed każdym wejściem muszą być dozowniki z płynem dezynfekującym i jednorazowe rękawiczki. Personel sklepów musi zadbać także o zachowanie odległości między kupującymi.

Poinformowano także o odwołaniu od wtorku zakazów indywidualnie uprawianych sportów. Dotyczyć to ma dyscyplin, które nie są związane z aktywnością w zamkniętych pomieszczeniach. Będzie można jeździć na rowerach, także bez założonych maseczek ochronnych. Zakaz będzie dalej obejmował dyscypliny sportowe wymagające szatni lub sanitariatów.

W Czechach odnotowano ponad 4700 zakażeń, ponad 70 osób zmarło, a ponad 120 wyzdrowiało.

Austria. Znów działać będą małe sklepy

W Austrii z kolei - jeśli utrzyma się zmniejszająca się dynamika występowania nowych zakażeń - od 14 kwietnia możliwe będzie ponowne otworzenie małych sklepów, a od 1 maja działalność wznowią m.in. galerie handlowe. 

Kanclerz Sebastian Kurz zapowiedział, że przy spełnieniu dodatkowych warunków od 14 kwietnia właściciele sklepów z powierzchnią do 400 metrów kwadratowych będą mogli ponownie otworzyć swoje lokale.

Wśród wymogów wymienił stałą dezynfekcję powierzchni sklepowej i obowiązek kontroli, aby w sklepie przebywał maksymalnie 1 klient na 20 metrów kwadratowych. Każdy klient będzie musiał nosić maseczkę ochronną. 14 kwietnia swoją działalność będą mogły wznowić także centra budowlano-remontowe, a od 1 maja wszystkie sklepy, centra handlowe i salony fryzjerskie. Lokale gastronomiczne i hotele będą natomiast musiały poczekać z otwarciem przynajmniej do połowy maja.

Również szkoły mają pozostać zamknięte do połowy maja, ale nie ma to mieć wpływu na egzaminy maturalne, których przeprowadzenie zapowiedział Kurz w obecnym semestrze.

Nałożony na wszystkich obywateli częściowy zakaz opuszczania domu ma obowiązywać do końca kwietnia, a organizacja zgromadzeń masowych będzie zabroniona przynajmniej do końca czerwca.

Od 13 kwietnia zostanie natomiast wprowadzony nowy obowiązek noszenia maseczek ochronnych w transporcie publicznym. Od poniedziałku 6 kwietnia nakaz noszenia maseczek obowiązuje klientów, którzy robią zakupy w supermarketach.

W Austrii zidentyfikowano dotychczas ponad 12 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, wyzdrowiało ponad 3400 osób, a 220 zmarło. W ostatnich dniach Austria zanotowała jednak znaczny spadek liczby nowych zakażeń. Obecnie dynamika wzrostu wynosi 2 proc. w stosunku do 20 proc. dobowych wzrostów występujących na początku marca.

Dania ponownie otworzy szkoły

Na podobny krok zdecydowały się także władze Danii. Od 15 kwietnia zamierzają ponownie otworzyć placówki dziennej opieki medycznej i szkoły dla dzieci od pierwszej do piątej klasy, jeśli liczba zakażeń koronawirusem i zgonów wywołanych Covid-19 pozostanie stabilna. 

- Prawdopodobnie będzie to trochę jak chodzenie po linie. Jeśli po drodze staniemy nieruchomo, możemy upaść, jeśli pójdziemy zbyt szybko, też może pójść źle. Dlatego musimy robić ostrożne kroki - wyjaśniła w poniedziałek (6 kwietnia) duńska premier Mette Frederiksen.

Szefowa rządu wezwała także wszystkich Duńczyków do przestrzegania wytycznych, dotyczących zachowania odległości w kontaktach i higieny.

Danii dotychczas potwierdzono 4647 przypadków zakażenia koronawirusem; zmarło 187 osób.  

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM