Wuhan otwiera się po 76 dniach izolacji. Miasto, w którym pojawił się koronawirus wraca do normalności

Po 76 dniach izolacji chińskie Wuhan, gdzie wybuchła pandemia koronawirusa, powoli wraca do normalności. Odblokowano bramki na autostradach, uruchomiono pierwsze pociągi, wszystko transmitowała telewizja. Nie wszyscy jednak mogą już opuszczać swoje domy, o czym w Światopodglądzie w TOK FM opowiadał Michał Bogusz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz wideo

Dokładnie 100 dni temu, jak wspomniała na wstępie audycji jej prowadząca Agnieszka Lichnerowicz, Chiny zgłosiły do Światowej Organizacji Zdrowia nowego wirusa. Wszystko zaczęło się w mieście Wuhan - stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach, które po wielu tygodniach wraca do normalności.

Jak mówił w TOK FM Michał Bogusz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, minionej nocy miasto zostało symbolicznie otwarte. - Pierwszy samolot dziś wylądował. Otwarto pierwsze połączenia kolejowe, więc powoli Wuhan będzie wracał do normalnej aktywności ekonomicznej i normalnego życia - powiedział. Nie oznacza to jednak, że wszyscy nagle mogą opuszczać swoje domy. Otwarcie miasta, jak wyjaśniał ekspert, odbywa się "punktowo". W zależności do tego, czy gdzieś pojawiają się nowe zakażenia - zamykane mogą być poszczególne gminy czy powiaty.

Aplikacja pomoże śledzić wirusa

Poza tym, Chińczycy zamierzają kontrolować stan epidemii za pomocą nowych środków technologii. Stosowane są między innymi aplikacje, obowiązkowe dla wszystkich obywateli, które określają, gdzie ewentualnie pojawiają się nowe zakażenia i jak mają zachowywać się mieszkańcy.

- Sztuczna inteligencja, analizując ruchy w przestrzeni publicznej sprawdza, czy dana osoba miała możliwość zetknięcia z osobą chorą. Jeśli tak, to dostanie powiadomienie, by zgłosić się do szpitala. Jeśli była tylko w miejscu, gdzie przebywała wcześniej osoba chora, to musi zostać w kwarantannie i monitorować swoje zdrowie - wyjaśniał gość TOK FM. Jak dodał, chodzi właśnie o to, by "w sposób dynamiczny kontrolować nowe ogniska choroby i nie doprowadzić do tego, by epidemia znowu się rozlała".

Jednak samo zmniejszanie obostrzeń i otwieranie poszczególnych części Wuhan to dla jego mieszkańców i tak duże przeżycie. Zwłaszcza, że restrykcje obowiązujące w tym mieście były o wiele bardziej rygorystyczne niż w Polsce. - Tam wszyscy musieli pozostać w domu. Jedna osoba z gospodarstwa dostawała, raz na trzy dni, przepustkę na wyjście i zrobienie zakupów w najbliższym supermarkecie. A w niektórych rejonach żywność była dostarczana przez władze bezpośrednio do domu - tłumaczył Michał Bogusz.

Tłumaczył, że egzekwowanie obostrzeń było stosunkowo proste m.in. dzięki temu, że w Wuhanie jest wiele zamkniętych osiedli i to właśnie w nich mieszkają ludzie. Każde takie osiedle ma z kolei swój komitet kontrolowany przez partię. - To są osoby, które mają pilnować, by ludzie robili tak, jak władza chce. Mają każdego na oku - wskazał rozmówca Agnieszki Lichnerowicz.

Według podawanych przez chińskie władze informacji w Chinach zakażonych koronawirusem było ponad 81 tysięcy osób, zmarło ponad 3300, czego ponad 2,5 tys. - w Wuhanie.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM