Zwrot akcji w wyścigu wyborczym w USA. Bernie Sanders zawiesił swoją kampanię

Senator Bernie Sanders zawiesił w środę swoją kampanię w wyścigu o nominację Partii Demokratycznej na kandydata w listopadowych wyborach prezydenckich w USA. Były wiceprezydent Joe Biden stał się przez to najbardziej prawdopodobnym kandydatem Demokratów.
Zobacz wideo

"Dzisiaj zawieszam kampanię. Ale choć kampania się kończy, walka o sprawiedliwość trwa" - napisał Sanders w środę na Twitterze.

Jak zauważa Associated Press, senator z Vermontu zakończył swoją kampanię, uznając, że Biden ma zbyt dużą przewagę, by mógł mieć jakiekolwiek nadzieje na zniwelowanie przewagi rywala w wyścigu o nominację.

Rezygnacja Sandersa oznacza, że kandydatem Demokratów w walce o Biały Dom z Donaldem Trumpem będzie Joe Biden.

Ostatnie prawybory w Wisconsin

Ze względu na pandemię koronawirusa o kampanii i wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych nie mówiło się ostatnio za wiele. Ostatnie prawybory odbyły się jednak we wtorek w Wisconsin. Do końca nie było wiadomo, czy w ogóle się odbędą. W poniedziałek wieczorem Sąd Najwyższy tego stanu zablokował decyzję gubernatora Tony'ego Eversa, który z powodu epidemii koronawirusa chciał przełożyć je na czerwiec.

We wtorek z powodu braku chętnych do pracy w komisjach w największym mieście Wisconsin Milwaukee działało tylko pięć ze 180 komisji. Przed nimi tworzyły się kolejki na nawet ponad dwie godziny. Większość osób głosowało z maseczkami na twarzy, ale portal Fox News zauważa, że część wyborców ignorowała zasady bezpieczeństwa.

Wielu mieszkańców Wisconsin zagłosowała drogą korespondencyjną, karty wyborcze nie dotarły jednak do wszystkich chętnych. Część z tych osób zdecydowała się głosować w lokalach, część nie poszła na wybory z obawy o bezpieczeństwo. Władze tego stanu na północy USA w związku z epidemią nakazały pozostanie w domach, opuszczać mieszkanie można tylko, gdy to konieczne.

By usprawnić wybory zmobilizowano 2,5 tys. członków Gwardii Narodowej. Formacja ta zapewniała komisjom m.in. środki dezynfekujące.

Rezultaty prawyborów w Wisconsin - zgodnie z wyrokiem sądu - mogą zostać ogłoszone dopiero w poniedziałek. Będą one również obejmowały głosy oddane drogą korespondencyjną.

Kampania w obliczu koronawirusa

Koronawirus mocno zakłócił przebieg amerykańskiej kampanii wyborczej. Pretendenci ubiegający się o Biały Dom, w tym walczący o reelekcję Donald Trump, nie organizują wieców wyborczych. Kilkanaście stanów przełożyło prawybory.

Z powodu pandemii koronawirusa Partia Demokratyczna przełożyła też na sierpień zaplanowaną pierwotnie na lipiec partyjną konwencję. To na niej oficjalnie miał zostać wyłoniony kandydat ugrupowania w listopadowych wyborach prezydenckich w USA, choć decyzja Sandersa nie pozostawia wątpliwości, kto nim będzie. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM