Zwrot akcji w wyścigu wyborczym w USA. Bernie Sanders zawiesił swoją kampanię
"Dzisiaj zawieszam kampanię. Ale choć kampania się kończy, walka o sprawiedliwość trwa" - napisał Sanders w środę na Twitterze.
Jak zauważa Associated Press, senator z Vermontu zakończył swoją kampanię, uznając, że Biden ma zbyt dużą przewagę, by mógł mieć jakiekolwiek nadzieje na zniwelowanie przewagi rywala w wyścigu o nominację.
Rezygnacja Sandersa oznacza, że kandydatem Demokratów w walce o Biały Dom z Donaldem Trumpem będzie Joe Biden.
Ostatnie prawybory w Wisconsin
Ze względu na pandemię koronawirusa o kampanii i wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych nie mówiło się ostatnio za wiele. Ostatnie prawybory odbyły się jednak we wtorek w Wisconsin. Do końca nie było wiadomo, czy w ogóle się odbędą. W poniedziałek wieczorem Sąd Najwyższy tego stanu zablokował decyzję gubernatora Tony'ego Eversa, który z powodu epidemii koronawirusa chciał przełożyć je na czerwiec.
We wtorek z powodu braku chętnych do pracy w komisjach w największym mieście Wisconsin Milwaukee działało tylko pięć ze 180 komisji. Przed nimi tworzyły się kolejki na nawet ponad dwie godziny. Większość osób głosowało z maseczkami na twarzy, ale portal Fox News zauważa, że część wyborców ignorowała zasady bezpieczeństwa.
Wielu mieszkańców Wisconsin zagłosowała drogą korespondencyjną, karty wyborcze nie dotarły jednak do wszystkich chętnych. Część z tych osób zdecydowała się głosować w lokalach, część nie poszła na wybory z obawy o bezpieczeństwo. Władze tego stanu na północy USA w związku z epidemią nakazały pozostanie w domach, opuszczać mieszkanie można tylko, gdy to konieczne.
By usprawnić wybory zmobilizowano 2,5 tys. członków Gwardii Narodowej. Formacja ta zapewniała komisjom m.in. środki dezynfekujące.
Rezultaty prawyborów w Wisconsin - zgodnie z wyrokiem sądu - mogą zostać ogłoszone dopiero w poniedziałek. Będą one również obejmowały głosy oddane drogą korespondencyjną.
Kampania w obliczu koronawirusa
Koronawirus mocno zakłócił przebieg amerykańskiej kampanii wyborczej. Pretendenci ubiegający się o Biały Dom, w tym walczący o reelekcję Donald Trump, nie organizują wieców wyborczych. Kilkanaście stanów przełożyło prawybory.
Z powodu pandemii koronawirusa Partia Demokratyczna przełożyła też na sierpień zaplanowaną pierwotnie na lipiec partyjną konwencję. To na niej oficjalnie miał zostać wyłoniony kandydat ugrupowania w listopadowych wyborach prezydenckich w USA, choć decyzja Sandersa nie pozostawia wątpliwości, kto nim będzie.
DOSTĘP PREMIUM
- Kowal tłumaczy, po co Zełenskiemu pociski dalekiego zasięgu. "To bardzo prosta rzecz"
- "Dziś nie płacę" i "dzida". Ale potem wracają, bo "pensja przyszła". Plaga kradzieży paliw na stacjach
- Oświadczenie Redakcji TOK FM w sprawie komunikatu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Ksiądz skazany za antysemickie kazanie. Pierwszy taki wyrok w sprawie katolickiego duchownego
- Jest decyzja sądu ws. aresztu dla Rafała Baniaka
- Joe Biden przyleci do Polski. Kancelaria Prezydenta potwierdza
- Alert RCB. "Jeśli możesz, zostań w domu!". Służby ostrzegają
- Doświadczona, młoda, buntownicza. Platforma Obywatelska [596. Lista Przebojów TOK FM]
- Miasto niczym Koszalin na północnej Lubelszczyźnie
- Śnieżyce przechodzą nad Polską. Bardzo trudne warunki na drogach