Niemieckie zoo "nie wyklucza" uboju zwierząt. "Aby nakarmić innych mieszkańców parku"

W obliczu braku dochodów z powodu pandemii Covid-19, kierownictwo ogrodu zoologicznego w Neumuenster stworzyło plan awaryjny, który zakłada ubój części zwierząt, aby nakarmić innych mieszkańców parku.
Zobacz wideo

Z powodu wprowadzonych obostrzeń ogród zoologiczny w Neumuenster na północy Niemiec pozostaje zamknięty i utrzymuje się obecnie tylko z darowizn. - Działamy jako stowarzyszenie, nie mamy żadnych miejskich pieniędzy, a państwowe dofinansowanie, po które się zgłosiliśmy, jeszcze nie dotarło - powiedziała w środę dyrektorka zoo Verena Caspari w rozmowie z siecią medialną RND.

- Jeśli nie będę już miała pieniędzy na zakup pokarmu, lub jeśli zdarzy się, że mój dostawca nie będzie mógł go dostarczyć ze względu na nowe ograniczenia, wtedy oddam zwierzęta do uboju, aby nakarmić nimi inne - przyznała, zaznaczając, że to zakładany najczarniejszy scenariusz i że zoo posiada jeszcze środki na pożywienie dla zwierząt.

Na liście zwierząt do uboju znajduje m.in. niedźwiedź polarny o imieniu Vitus, który mierzy 3,6 metra.

Dyrektorka poinformowała, że teoretycznie w sytuacji zapaści finansowej można też próbować oddać zwierzęta do innych ogrodów, ale przyznała, że w przypadku tak dużych zwierząt jak Vitus może być to bardzo trudne. - To nie jest kucyk, którego można wsadzić do stajni z osłami. To duży drapieżnik, dla którego potrzeba odpowiedniego zaplecza - powiedziała.

Dyrektorka zoo liczy, że do najgorszego scenariusza nie dojdzie. Dodała, że inne ogrody zoologiczne na wieść o problemach obiecały dostarczyć ryby i mięso mieszkańcom parku w Neumuenster.

Koronawirus w Niemczech

285 zgonów z powodu Covid-19 zarejestrowano w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii w RFN to 3254. Liczba dobowo zarejestrowanych zgonów wzrosła o 115 w stosunku do danych z dnia poprzedniego.

Wirusa wykryto u 2486 nowych osób. To 404 przypadki więcej niż w dniu poprzednim. Łączna liczba odnotowanych przypadków wzrosła w RFN do 127 584. To pierwszy dobowy wzrost potwierdzonych infekcji Covid-19 w Niemczech od czterech dni. Około 4,5 tys. osób zainfekowanych koronawirusem wyzdrowiało w ciągu ostatniej doby - poinformował RKI. Ogólnie wyzdrowiało ok. 72,6 tys. zakażonych, czyli 56 proc. wszystkich chorych zidentyfikowanych w Niemczech.

Najwięcej zakażeń koronawirusem wykryto w Bawarii 34 294, w Nadrenii Północnej-Westfalii 25 835 i w Badenii-Wirtembergii 25 438. - Nie możemy jeszcze mówić o zahamowaniu - oświadczył we wtorek szef RKI Lothar Wieler podczas konferencji prasowej. - Widzimy spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa - ocenił.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM