99-letni weteran chciał wesprzeć służbę zdrowia tysiącem funtów. Na koncie jego zbiórki jest już ponad 10 mln

Wpłacając 1000 funtów, kapitan Tom Moore chciał podziękować lekarzom. Zapewne ani weteran, który 30 kwietnia skończy 100 lat, ani rodzina, która nagłośniła zbiórkę, nie spodziewali się, że pieniędzy będzie tak dużo. Na koncie jest 12 mln funtów (ponad 53 mln zł).
Zobacz wideo

99-letni weteran wojenny, który porusza się z pomocą chodzika, zbiórkę zaczął 8 kwietnia. Zapowiedział, że do setnych urodzin postara się sto razy pokonać 25-metrową trasę wokół swojego ogrodu w Bedfordshire. Pochodzący z Keighley w West Yorkshire, Moore był inżynierem budownictwa, zanim zaciągnął się do armii, żeby walczyć w II wojnie światowej, doczekał stopnia kapitana, służył w Indiach i Birmie.

W rozmowie z Sky News, podczas przerwy w spacerze, kapitan Moore powiedział: „Pierwotnie chcieliśmy zebrać 1000 funtów i zrobiliśmy to. Ale nigdy nie spodziewaliśmy się tak dużej kwoty... To naprawdę niesamowite i wyjątkowe”. Koronawirusa nazywa niewidzialnym wrogiem, przeciwko któremu wszyscy musza się zjednoczyć. 

Sekretarz zdrowia Matt Hancock złożył hołd weteranowi podczas codziennej konferencji prasowej, nazywając go „inspiracją dla wszystkich”.

Rodzinę kapitana rozpiera duma. Jak powiedział jego wnuk, odzew z jaką spotkała się zbiórka i wsparcie udzielone nie tylko przez mieszkańców Wielkiej Brytanii, jest "niesamowite". 

TOK FM PREMIUM