Pandemia koronawirusa. Badania w Holandii sugerują, że pół miliona mieszkańców mogło być zakażonych

U około 3 proc. holenderskich krwiodawców wykryto w trakcie badań przeciwciała koronawirusa - poinformowały w czwartek tamtejsze władze sanitarne. Może to sugerować, że nosiciele koronawirusa stanowią podobny odsetek całej ludności Holandii
Zobacz wideo

Wyniki badań przedstawił w trakcie parlamentarnej debaty szef Krajowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) Jaap van Dissel. - Studium to wskazuje, że około 3 proc. ludności Holandii wytworzyło przeciwciała koronawirusa. Można z tego obliczyć, że chodzi o kilkaset tysięcy osób - powiedział.

Liczba ludności Holandii wynosi około 17 milionów, co oznacza, że jeśli szacunki są słuszne, koronawirusem mogło zarazić się ponad 500 tysięcy osób. 

W Holandii zarejestrowano dotąd nieco ponad 28 tys. potwierdzonych przypadków zarażenia się koronawirusem, ale testy przeprowadzano tylko u osób ciężko chorych oraz u pracowników placówek medycznych.

Służba krwiodawstwa Sanguin ogłosiła 19 marca rozpoczęcie badania 10 tys. próbek tygodniowo. Potem jednak zastrzegła, że wyniki udostępni wyłącznie RIVM.

Koronawirus. Ile osób jest zakażonych na całym świecie?

Do tej pory na świecie odnotowano ponad dwa miliony zakażeń koronawirusem

Rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Margaret Harris powiedziała we wtorek (14 kwietnia), że "z całą pewnością nie doszło jeszcze szczytu zakażeń" koronawirusem. Najwięcej potwierdzonych przypadków zarejestrowano w USA (blisko 640 tys.), Hiszpanii (ponad 182 tys.) i we Włoszech (ponad 165 tys.). 

W Europie sytuacja jest "mieszana", widać pewne spowolnienie zakażeń w niektórych krajach, ale w Wielkiej Brytanii i Turcji liczba osób zainfekowanych rośnie - powiedziała Harris.

- Na razie 90 proc. infekcji (na świecie) ma miejsce w Europie i USA. Z całą pewnością nie doszło jeszcze do szczytu zakażeń - podkreśliła Harris.

Jak dodała, nie należy oczekiwać, że szczepionka na koronawirusa pojawi się wcześniej niż za 12 miesięcy lub później.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM