Chiny. W Wuhan z powodu koronawirusa zmarło 50 proc. więcej ludzi niż podawano

Władze Chin potwierdziły, że w Wuhan zmarło o 50 proc. więcej zakażonych koronawirusem, niż pierwotnie podawano. Jak podkreślają urzędnicy, dane zostały poprawione, by pokazać "odpowiedzialność wobec historii, ludzi i ofiar".
Zobacz wideo

W Wuhanie, w środkowych Chinach, pod koniec 2019 roku wykryto pierwotne ognisko pandemii koronawirusa, którym na całym świecie zaraziło się już ponad 2 mln osób, a ponad 130 tys. z nich zmarło. W piątkowym komunikacie organu nadzorującego walkę z epidemią w Wuhanie napisano, że po weryfikacji danych łączny bilans zakażeń wzrósł o 325 do 50 333, a łączny bilans zgonów o 1290 - do 3869 (czyli o około 50 proc.). Komunikat opublikowała państwowa agencja prasowa Xinhua.

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Chin przyznał, że podawane wcześniej liczby ofiar śmiertelnych nie były prawdziwe. - We wczesnych stadiach epidemii niektórzy chorzy umierali w domach, a przytłoczeni pracą lekarze koncentrowali się na leczeniu, a nie na zgłaszaniu zgonów i zbieraniu danych z różnych miejsc. Szpitale były przeciążone, system informowania szwankował. Nie wszystko działało tak, jak powinno - powiedział. Zapewnił jednak, że "nigdy nie dochodziło do zatajania danych z premedytacją". 

Wątpliwości były od dawna

Komentatorzy na świecie, szczególnie w USA, wyrażali wątpliwości co do prawdziwości oficjalnych danych na temat epidemii, publikowanych przez chińskie władze. Według piątkowego komunikatu państwowej komisji zdrowia w Chinach kontynentalnych odnotowano łącznie 82 367 potwierdzonych przypadków koronawirusa i 3342 zgony na Covid-19.

Komunikat komisji wydano przed informacją o korekcie danych z Wuhanu. Po korekcie łączny bilans zgonów w kraju rośnie do 4632.

Do oficjalnego bilansu "potwierdzonych przypadków" nie zalicza się w Chinach osób z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, ale bez objawów choroby. Nie ujawniono łącznej liczby przypadków bezobjawowych wykrytych od początku epidemii. Według piątkowego komunikatu komisji obecnie w Chinach kontynentalnych jest ich 1038.

Na początku kwietnia agencja Bloomberg poinformowała o tajnym raporcie wywiadu USA, z którego wynika, że władze Chin ukrywały prawdziwy zasięg epidemii, zaniżając dane o przypadkach koronawirusa oraz zgonach na Covid-19. Prezydent USA Donald Trump kilkakrotnie oskarżył władze Chin o zbyt powolne informowanie świata o koronawirusie w początkowej fazie jego rozprzestrzeniania się.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM