Von der Leyen o "Funduszu Ożywienia": Nie rozmawiamy już o miliardach, ale bilionach euro

Przywódcy Unii Europejskiej chcą, żeby Komisja Europejska przygotowała propozycję Funduszu Ożywienia, który może zostać przeznaczony na odbudowę gospodarek w związku z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zaznaczyła, że mowa jest nie o miliardach, ale o kwocie przekraczającej bilion euro.
Zobacz wideo

Przywódcy państw i rządów UE zgodzili się w czwartek, że Komisja Europejska ma przygotować Fundusz Ożywienia, który będzie powiązany z wieloletnimi ramami finansowymi - poinformował po zakończeniu unijnego wideoszczytu przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Jak przekonywała w czwartek Ursula Von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, nie rozmawiamy już "o miliardach, ale bilionach euro jako odpowiedzi na kryzys" wywołany epidemią koronawirusa. - Pomoc publiczna w UE sięga obecnie prawie 1,8 bln euro, ale są ogromne różnice, jak dużo kraje członkowskie na ten cel przeznaczyły. Potrzebna przeciwwaga - podkreślała Von der Leyen. 

Zaznaczyła przy tym, że odbudowa gospodarcza nie będzie w UE symetryczna. - Niektóre kraje UE zostały uderzone przez kryzys bardziej niż inne - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej.

Michel nie powiedział, jaka ma być wielkość nowego instrumentu, ale zaznaczył, że Fundusz powinien być wystarczająco duży, by odpowiedzieć na kryzys wywołany pandemią koronawirusa.

- Pracujemy tak szybko, jak to możliwe. Ze względu na to, że nowe wieloletnie ramy finansowe muszą być przyjmowane w procesie kolegialnym, celem jest, by stanęło to na posiedzeniu kolegium albo w drugim, albo w trzecim tygodniu maja - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca KE.

Nowy budżet UE

Von der Leyen oświadczyła, że z szacunków Komisji wynika, iż budżet UE będzie potrzebował zwiększenia zasobów własnych w wysokości około 2 proc. DNB na dwa lub trzy lata, z 1,2 proc. -Nasze obecne szacunki dotyczące potrzeb skłaniają nas do myślenia, że wymagany będzie pułap zasobów własnych w wysokości około 2 proc. DNB na dwa lub trzy lata zamiast 1,2 proc. - powiedziała.

Zwiększenie zasobów własnych w budżecie to postulat części państw członkowskich, w tym Polski.

Von der Leyen zapowiedziała też, że kolejny siedmioletni budżet UE będzie powiązany z funduszem odbudowy, co jest jedynym sposobem na wyjście z kryzysu związanego z COVID-19. - Musimy zwiększyć jego siłę ognia, aby móc wygenerować niezbędne inwestycje w całej Unii Europejskiej - oznajmiła. Zapowiedziała też, ze zwiększenie inwestycji w UE będzie dotyczyło także Europejskiego Zielonego Ładu i transformacji cyfrowej.

Szefowie państw i rządów poparli też uzgodnione wcześniej propozycje w sprawie walki z kryzysem o łącznej wartości 540 mld euro. Chodzi o wykorzystanie środków z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM), czyli funduszu ratunkowego dla strefy euro, na pokrycie wydatków związanych z ochroną zdrowia (240 mld euro); zwiększenie możliwości pożyczkowych Europejskiego Banki Inwestycyjnego (200 mld euro) oraz 100 mld euro na inicjatywę SURE, mającą chronić miejsca pracy. Szczyt wyznaczył datę 1 czerwca do kiedy środki te mają już funkcjonować.

Rada Europejska zgodziła się też na zorganizowanie kolejnego szczytu w formie wideokonferencji 6 maja z krajami Bałkanów Zachodnich.

TOK FM PREMIUM