Wielka Brytania uruchamia kolejny program pomocy dla obywateli. Od czerwca otwiera szkoły

Jak podaje "The Sunday Telegraph", brytyjski premier Boris Johnson za tydzień przedstawi plan znoszenia ograniczeń spowodowanych koronawirusem, w ramach którego od 1 czerwca otwarte zostaną ponownie szkoły podstawowe. Jeśli nie spowoduje to wzrostu liczby zakażeń, w drugiej kolejności do nauki wrócą uczniowie szkół średnich.
Zobacz wideo

Liczba zakażonych koronawirusem w Wielkiej Brytanii wzrosła do ponad 182 tysięcy, a ofiar śmiertelnych do ponad 28 tysięcy. Oznacza to, że na Wyspach zmarło już prawie tyle samo osób, co we Włoszech, które były epicentrum Covid-19 w Europie.

Minister ds. społeczności lokalnych  Robert Jenrick zadeklarował, że Wielka Brytania robi wszystko, by walczyć z koronawirusem i w związku z tym od momentu pojawienia się Covid-19 w tym kraju przeprowadzono ponad milion testów, w tym prawie 106 tysięcy w ciągu minionej doby.

Dodał, że brytyjski rząd przygotował kolejny program pomocowy dla swoich obywateli:

- Przeznaczymy ponad 76 milionów funtów dla części społeczeństwa najbardziej dotkniętej skutkami pandemii. Finansowanie pomoże organizacjom charytatywnym wesprzeć osoby dotknięte przemocą domową i seksualną. Będziemy wspierać dzieci i ich rodziny, a także ofiary współczesnego niewolnictwa – mówił.

Brytyjski premier Boris Johnson przedstawi w przyszłą niedzielę plan znoszenia ograniczeń spowodowanych koronawirusem, w ramach którego od 1 czerwca otwarte zostaną ponownie szkoły podstawowe - podał "The Sunday Telegraph".

Jak napisała gazeta, w przyszłą niedzielę, 10 maja, brytyjski premier wygłosi orędzie do narodu, w którym przedstawi "mapę drogową" wychodzenia z ograniczeń wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii. Wcześniej ministrowie mają dokonać oceny badań pokazujących tempo rozprzestrzeniania się wirusa w Wielkiej Brytanii.

Jednym z dyskutowanych planów, które mają pomóc w ponownym otwarciu gospodarki, jest też zwrócenie się do firm o rutynowe badanie personelu pod kątem bezobjawowego zakażenia koronawirusem, aby śledzić jego rozprzestrzenianie się i izolować tych, którzy są zakażeni.

Jak twierdzą źródła rządowe, Johnson w oparciu o obecny, zmniejszony wskaźnik zakażeń, ma nadzieję, że będzie mógł poinformować nauczycieli z trzytygodniowym wyprzedzeniu o ponownym otwarciu szkół podstawowych 1 czerwca.

Jeśli otwarcie szkół podstawowych nie zwiększy zakażeń, w drugiej kolejności do nauki wrócą uczniowie szkół średnich. Wcześniejsze otwarcie szkół podstawowych podyktowane jest tym, że umożliwi to powrót do pracy większej ilości rodziców, którzy nie będą musieli pozostawać w domu w celu opieki nad dziećmi.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM