Czeski rząd i parlament obniżą swoje pensje. Powodem jest spadek PKB w związku z koronawirusem

W związku z przewidywanym spadkiem PKB członkowie czeskiego rządu i czescy parlamentarzyści będą zarabiać mniej o równowartość trzech tysięcy złotych. Projekt zgłosiła koalicyjna socjaldemokracja, więc jego przegłosowanie wydaje się formalnością.
Zobacz wideo

Ogłaszając projekt obniżki wynagrodzeń posłów, senatorów i członków rządu, minister pracy Jana Malaczowa zaproponowała, by punktem wyjścia stała się pensja minimalna. Ta wynosi w Czechach równowartość 2400 złotych. W 10-milionowym kraju zarabia ją około 150 tysięcy osób.

Po obniżce podstawa wynagrodzeń posłów i ministrów nie mogłaby przekraczać pięciokrotności pensji minimalnej. W praktyce oznaczałoby to zmniejszenie pensji o równowartość niecałych 3 tysięcy złotych, do około 12 tysięcy. Projekt ma trafić do parlamentu w najbliższych dniach, jako zgłoszony przez jedno z ugrupowań rządzącej koalicji, raczej na pewno zostanie przegłosowany.

Czechy przewidują, że w wyniku pandemii koronawirusa PKB kraju może spaść nawet po 5 procent. W ostatniej nowelizacji budżetu rząd zwiększył deficyt z 40 do 300 mld koron, czyli mniej więcej 50 mld złotych.

Koronawirus. Mapa zakażeń>>>

W Czechach z powodu koronawirusa zmarło do tej pory ponad 290 osób, stwierdzono ponad 8 330 przypadków zakażenia.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM