Słowenia pierwszym krajem bez epidemii? Premier ogłasza, że udało się "ujarzmić" koronawirusa

Słowenii udało się "ujarzmić" koronawirusa - ogłosił premier tego kraju Janez Jansza, obwieszczając koniec stanu epidemii. Od piątku podróżni z Unii Europejskiej mogą odwiedzać Słowenię bez konieczności odbywania kwarantanny.
Zobacz wideo

Jansza powiedział, że Słowenia poradziła sobie z epidemią najlepiej w całej Unii i jest w najlepszej sytuacji sanitarnej. W ciągu ostatniego tygodnia w dwumilionowym kraju wykryto jedynie 15 nowych przypadków zakażeń, a w szpitalach pozostało już tylko 36 spośród 1 465 zakażonych osób.

Epidemia w Słowenii już się skończyła. Jak to możliwe?

Mimo ogłoszenia końca epidemii w kraju nadal będzie obowiązywać część obostrzeń, w tym nakaz noszenia masek w miejscach publicznych i zakaz zgromadzeń. Od piątku otwarte zostały granice kraju dla podróżnych z innych państw Unii Europejskiej. Pozostali muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Już wcześniej otwarte zostały m.in. centra handlowe i hotele.

Jak notuje agencja AFP, powołując się na słoweńskie radio publiczne, ogłoszenie końca epidemii oznacza, że uchwalony przez rząd program pomocy dla gospodarki nie zostanie automatycznie przedłużony do końca czerwca i może przestać obowiązywać z końcem obecnego miesiąca.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM