"To kraj, który uwiera cały świat". Czy Szwecja poległa w walce z koronawirusem?

W Szwecji toczy się dyskusja na temat błędów popełnionych w organizowaniu ochrony przed koronawirusem w domach opieki, gdzie zmarło wiele starszych i schorowanych osób. Jednak mieszkająca w tym kraju pisarka Katarzyna Tubylewicz zwraca uwagę, że Szwecja jest w szczególnej sytuacji, bo każdy jej krok, każde potknięcie, obserwuje cały świat.
Zobacz wideo

Najnowsze dane, które podał Reuters, a które dotyczą przebiegu epidemii koronawirusa w Szwecji, mówią, że w ciągu ostatniego tygodnia kraj ten miał najwyższą śmiertelność per capita w Europie. Ale jednocześnie liczba pacjentów oddziałów intensywnej terapii, u których stwierdzono COVID-19 od szczytu epidemii w kwietniu spadła o jedną trzecią. Z drugiej strony Szwecja od początku epidemii zanotowała więcej zgonów wywołanych przez COVID-19 niż inne kraje skandynawskie, ale mniej niż np. Wielka Brytania, Włochy czy Francja, które zastosowały twarde restrykcje dotyczące izolacji. 

Agencja podaje również dane, które przyniosło badanie przesiewowe prowadzone w Sztokholmie, który był centrum szwedzkiej epidemii. Wykazały one, że przeciwciała zwalczające koronawirusa rozwinęło w swoim organizmie jedynie 7,3 proc. mieszkańców miasta i najbliższych okolic. To może oznacza, że strategia, której elementem jest budowanie odporności społeczeństwa (władze podkreślają, że podstawowy cel to rozłożenie epidemii w czasie, by zapewnić wydolność służby zdrowia przez cały czas jej trwania) nie sprawdza się tak, jak chcieliby tego jej architekci. 

Jednak Katarzyna Tubylewicz, mieszkająca w Szwecji pisarka, publicystka, tłumaczka literatury szwedzkiej, która była gościem Agnieszki Lichnerowicz w audycji "Światopodgląd", podkreślała, że w regionie sztokholmskim liczba zachorowań i śmiertelność zmniejsza się, epidemia rozwija się zaś w innych częściach kraju.

Przyznała, że Szwecja jest w swojej walce z koronawirusem na świeczniku - właśnie ze względu na odmienność drogi, którą wybrała. - Szwecja jest krajem, który uwiera cały świat, bo działa inaczej. A ludzie nie lubią innych, zwłaszcza w sytuacji strachu - wyjaśniała. - Jest podejrzane wyczekiwanie na porażkę Szwecji, bo wtedy okaże się, że politycy, którzy proponowali radykalne, autorytarne rozwiązania wzorowane na Chinach, mieli rację - dodała. 

Szwecja od początku epidemii pozwala działać restauracjom, barom, wielu firmom, a także części szkół, dbając o coś, co Tubylewicz określiła jako łagodna izolacja. Dodała, że ten krok, przez wielu na początku krytykowany, zrobiły teraz kraje sąsiadujące ze Szwecją, a także wiele innych krajów Europy. 

Szwedzka droga przez epidemię. Trwa dyskusja

Pisarka odniosła się również do doniesień szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter", który pisał o wątpliwościach co do podejścia wobec leczenia mieszkańców domów opieki - schorowanych i zaawansowanych wiekowo osób. Gazeta zacytowała profesora geriatrii, wedle którego starszym osobom, u których stwierdzono COVID-19, zamiast leczenia, które polega na stosowaniu kroplówek z substancjami odżywczymi, podawaniu leków przeciwzakrzepowych, tlenu oraz antybiotyków w celu eliminacji wtórnego bakteryjnego zapalenia płuc, rutynowo podaje się morfinę oraz midazolam, które hamują oddychanie. - To jest aktywna eutanazja, jeśli nie coś gorszego - stwierdził cytowany przez dziennik Yngve Gustafson.

Katarzyna Tubylewicz zaczęła jednak od nakreślenia sytuacji - wskazała, że w Szwecji przeciętna długość życia jest o 10 lat dłuższa niż w Polsce. W szwedzkich domach starców jest wiele osób bardzo schorowanych, często mających więcej niż 90 lat. Samych domów opieki jest w kraju mnóstwo. Problemem szwedzkiej drogi walki z epidemią jest wysoka śmiertelność ich pensjonariuszy. I właśnie na temat źródeł tej porażki trwa teraz w kraju dyskusja. - W tych domach pracuje dużo ludzi, którzy często się zmieniają, co przyczyniło się do wprowadzenia tam wirusa. I był to ogromny błąd - wskazała.

Sam artykuł, w którym pojawiają się słowa o "eutanazji pod pozorem opieki paliatywnej" określiła mianem fake newsa. - Ten geriatra jest szalenie krytykowany przez lekarzy. Rozmawiałam z kilkoma i dowiedziałam się, że pacjenci ciężko chorzy i umierający muszą dostawać małe dawki morfiny, bo cierpią. Duża część pacjentów nie trafia pod respirator, ale nie dlatego, że respiratorów nie ma, bo one są. Ale dlatego, że nawet bez pandemii ludzi po 90. roku życia nie można leczyć pod respiratorem ze względu na osłabione mięśnie oddechowe. Po prostu potem nie udałoby się ich odłączyć - tłumaczyła, dodając, że takim osobom trzeba podawać tlen. W toku publicznej dyskusji okazało się, że aparatów tlenowych jest w domach opieki za mało. Ale, jak podkreślała Tubylewicz, dyskusja ta jest przejawem demokracji i powinna być toczona między ekspertami na podstawie argumentów. 

Katarzyna Tubylewicz cytowała też wpis Polki pracujące w szwedzkim domu opieki - na temat panujących tam warunków. Włącz podcast, by posłuchać całej rozmowy:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (199)
Czy Szwecja poległa w walce z koronawirusem?
Zaloguj się
 • iza_szczypka

  Oceniono 29 razy 23

  Każdy kraj zastosował metody, które były zgodne z jego charakterem i możliwe do zaakceptowania przez mieszkańców. Zatłoczona Azja zastosowała metody autorytarne i totalną inwigilację elektroniczną, bo mieszkańcy byli w stanie to zaakceptować. To by nie przeszło w pełnej indywidualistów Europie. Szwedzi są samotnikami z natury, a poza tym mają mnóstwo przestrzeni, więc ich naturalną izolację wystarczyło nieco pogłębić. Hiszpanie i Włosi zapłacili cenę za swój styl życia, za nawyk bliskiego kontaktu fizycznego i grupowego życia poza domem. Dla nich izolacja jest radykalną zmianą trybu życia, do której bardzo trudno im się dostosować, chociaż robili, co mogli. Że czasem nawyki przeważają nad rozsądkiem... Każdemu się zdarzają odruchy uwarunkowane setkami lat tradycji, ale to ma swoją cenę, niestety. I tak po kolei... w każdej kulturze trochę inaczej.

 • leszek_orzeszek

  Oceniono 35 razy 17

  Pani Katarzyna Tubylewicz zapomniała dodać, że wśród zmarłych na COVID-19 jest nadreprezentacja imigrantów z bliskiego wschodu, którzy nie dość, że nie zrozumieli zaleceń ogłaszanych przez Folkhalsomyndigheten (odpowiednik naszego SanEpidu), bo były one wydawane po szwedzku, oraz ze względu na uwarunkowania kulturowe: w Somalii np. zwyczaj odwiedzania chorych jest bardzo silny (wiadomo, do czego to prowadzi w epoce wirusa). Zapomniała Pani także wyjaśnić, że w Szwecji domy opieki społecznej są dużo bardziej powszechne niż w PL, bo u Szwedów więzy rodzinne są dosyć luźne. Szybkie wchodzenie w dorosłość (Szwedy nie mieszkają kątem u rodziców, po skończeniu liceum/technikum urząd pracy-Arbetsförmedlingen szuka im pracy (sam!), Kommun daje im mieszkanie i sobie żyją, każdy na własny rachunek). Dziadkowie trafiają do DPS i u nich nikt nie ma o to bólu d.. tak jak jest to u nas. No więc tam jest dużo takich DPS w których korona mogła poszaleć i stąd takie liczby powychodziły Pani Kasiu

 • xx777xx

  Oceniono 15 razy 13

  "Katarzyna Tubylewicz zaczęła jednak od nakreślenia sytuacji - wskazała, że w Szwecji przeciętna długość życia jest o 10 lat dłuższa niż w Polsce. "

  Zacząć trzeba od nakreślenia sytuacji. Dziennikarz jest po to, aby weryfikować informacje. Ale mu się nie chce, więc poprzestaje na tym co się komu wydaje. Informacje te są dostępne na wyciągnięcie ręki.
  Nie 10 lat, a niespełna 4,5 roku.

 • k_rol

  Oceniono 8 razy 8

  Pani Tubylewicz uważa, że profesor Gustavson nie wie jak się lecz osoby w podeszłym wieku. Nie ma pojęcia o stosowaniu respiratorów .... Przypomnę, że respirator jest podstawowym urządzeniem do ratowania życia osób w stanach ciężkich, osób nie oddychających samodzielnie. Szwedzka mentalność , którą pani Tubylewicz przyswoiła , pielęgnuje przeświadczenie o swej wyjątkowości, o wiodącej roli Szwecji w każdej dziedzinie życia i to nie tylko współcześnie, ale i historycznie. Słuchać się tego nie da.
  Tegnell , frontowa w Szwecji osoba walki z covid-19 zaczyna biadolić, że jednak czegoś nie przewidziano, że odpowiedzialność za śmierć 4tys. osób nie spoczywa tylko na nim, ale cóż to dla pani Tubylewicz.

 • radon13

  Oceniono 16 razy 8

  Trzeba policzyć liczbę zmarłych w kraju po calej epidemii ! Dla mnie jest nieważne czy wykończy mnie wirus czy umrę na raka albo nawet wyrostek bo szpital się boi koronawirusa a potem zabraknie pieniędzy na lecznicwto.

 • marrob

  Oceniono 6 razy 6

  "Katarzyna Tubylewicz zaczęła jednak od nakreślenia sytuacji - wskazała, że w Szwecji przeciętna długość życia jest o 10 lat dłuższa niż w Polsce". Teraz to się zmieni.

 • nabuhodonozor33

  Oceniono 10 razy 6

  Polska dzisiaj rodzimi kraj rządzony przez przestępców!

 • 1-wolne

  Oceniono 20 razy 6

  Jeśli ktoś pracował w Szwecji to wie jak wygląda życie Szweda - zarobki 4 krotnie większe,10 lat żyje dłużej niż Polak, opieka lekarska jest jak 3:1.domy opieki są nieporównywalne do polskich, świadomość ekologiczna największa w świecie. Więc nie wypisujcie głupot i czekajcie końca pandemii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX