"Bella Ciao" zamiast wezwania do modlitwy. Atak hakerów na meczety w Izmirze

Tureckie władze wszczęły w czwartek dochodzenie po tym, gdy kilka meczetów w Izmirze na zachodzie kraju zostało zhakowanych i zamiast wezwania do modlitwy nadały włoski hymn antyfaszystów "Bella Ciao". Pokazujące to wideo zyskało wielką popularność w mediach społecznościowych.
Zobacz wideo

Lokalny oddział tureckiego Dyrektoriatu ds. religii (Diyanet) w wydanym w środę wieczorem oświadczeniu na Twitterze potwierdził, że rozpoczął własne śledztwo i złożył w tej sprawie skargę na policję. Prokuratura w Izmirze wszczęła dochodzenie w sprawie cyberataku, a także przeciwko użytkownikom sieci społecznościowych, którzy go pochwalali, podejrzanych o "oczernianie wartości religijnych" - podała państwowa agencja prasowa Anatolia.

 

Jak zauważa AFP, Izmir, trzecie co do wielkości miasto w Turcji, jest świeckim bastionem i twierdzą głównego ugrupowania opozycyjnego, Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP).

Omer Celik, rzecznik islamsko-konserwatywnej partii prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), zdecydowanie potępił - atak, zapowiadając na Twitterze, że "znajdą się sprawcy tego odrażającego czynu".

Media wspierające rząd potępiły również hakerów, nazywając ich działanie "skandalem" i "podłym atakiem na meczety" - cytuje AFP.

Incydent miał miejsce w czasie trwania ramadanu, świętego miesiąca muzułmańskiego, w czasie którego muzułmanie poszczą od wschodu do zachodu słońca. Obecnie meczety w Turcji są zamknięte w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Pieśń "Bella Ciao", będąca symbolem włoskiego oporu wobec faszyzmu podczas II wojny światowej, zyskała w ostatnich latach sporą rozpoznawalność dzięki wykorzystaniu w popularnym hiszpańskim serialu "Dom z papieru" (La casa de papel).

Rozwścieczony Erdogan

Jak zauważa "Gazeta Wyborcza" atak w Izmirze nie jest zwykłym wybrykiem. - Szybko jednak zorientowano się, że wersję, którą puszczono w Izmirze, śpiewał po turecku zespół folkowy Grup Yorum, który powstał w blokowiskach Stambułu - napisała wyborcza.pl.

W ubiegłym roku Erdogan, obrzydzony  "marksizmem" Grup Yorum, uznał, że piosenki śpiewane przez zespół stanowią terrorystyczne zagrożenie dla Turcji i zakazał mu koncertowania.

W zeszłym miesiącu troje jej członków - wokalistka Helin Bolek, basista Ibrahim Gokcek i gitarzysta Mustafa Kocak - zmarło śmiercią głodową.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM