Misja NASA i SpaceX. Historyczny lot rakiety Falcon 9

Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9. Wynosi na orbitę kapsułę Dragon. Po raz pierwszy w kosmos wyniósł astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę. W kapsule znajdują się: Doug Hurley i Bob Behnken.
Zobacz wideo

Pierwszy wspólny załogowy lot NASA i SpaceX został z powodu złej pogody przesunięty z 27 maja na sobotę - 30 maja. Decyzję podjęto na 17 minut przed planowanym startem z Przylądka Canaveral na Florydzie

Załogę stanowią Doug Hurley i Bob Behnken. 

53-letni Hurley ma przelatane, jako pilot, ponad 5500 godzin na 25 różnych typach samolotów. Do NASA dołączył w 2000 roku. Był na pokładzie wahadłowca Atlantis podczas historycznego - ostatniego lotu w 2011 roku. 

49-letni Behnken po wylataniu, jako pilot, ponad 15000 godzin, w 2000 roku dołączył do NASA - tak, jak Hurley. Ma doktorat z zakresu Inżynierii Mechanicznej i licencjat z fizyki. Pierwszą misję w kosmos odbył w 2008 roku na wahadłowcu Endeavour. W sumie w kosmosie spędził  ponad 700 godzin. 

Misja NASA i SpaceX

To pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terenu USA od prawie 10 lat. To wtedy - 8 lipca 2011 roku - skończył się amerykański program załogowych lotów kosmicznych, które odbywały się na pokładach wahadłowców. Ostatni lot wykonał prom Atlantis. W sumie Amerykanie zbudowali pięć wahadłowców, które służyły do transportu ludzi i sprzętu. 

Od tego czasu NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz. 

Sukces współpracy NASA z firmą Elona Muska oznaczać będzie więc, że USA uwolni się od monopolu Rosji.

Przypomnijmy, że pierwszy prywatny statek kosmiczny Muska, wystartował 22 maja 2012 roku. W ładowni Dragona - podczas tego historycznego lotu - znajdowało się pół tony zapasów dla astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Posłuchaj dzięki Aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM