Pogrzeb George'a Floyda. Wszystko, co musisz wiedzieć o sytuacji w USA, państwie systemowego rasizmu [Podcasty]
Pogrzeb George'a Floyda, zabitego podczas policyjnej interwencji, rozpoczął się mszą w kościele w Houston. Z uwagi na epidemię, do kościoła mogło wejść tylko 500 osób. Wielu mieszkańców Houston odwiedziło więc kościół dzień wcześniej, aby pomodlić się przy trumnie Floyda, wystawionej w świątyni.
Przed przeprowadzką do Minnesoty 46-letni Floyd mieszkał w Houston. To w tym mieście w Teksasie ukończył liceum, gdzie był wyróżniającym się koszykarzem.
Zabójstwo Floyda przez policję pod koniec maja w Minneapolis stało się zarzewiem protestów, które rozgorzały w kilkudziesięciu amerykańskich miastach, w tym w Waszyngtonie. Sondaż z czerwca dla ABC News pokazuje, że 74 proc. Amerykanów uważa, że zabójstwo Floyda to "przykład szerszego problemu", a nie "odosobniony incydent". W trakcie demonstracji dochodzi do starć z funkcjonariuszami i zamieszek.
- Nie ma żadnych sygnałów co do tego, by nastąpiły zmiany systemowe i żeby ktoś zaczął walczyć ze strukturalnym rasizmem, bo innymi słowy, nie da się nazwać tego, co dzieje się w amerykańskich służbach - mówił w TOK FM dziennikarz "DGP" Radosław Korzycki, który opowiadał o protestach po śmierci George'a Floyda.
- Nadużycia funkcjonariuszy policji w USA zdarzają się regularnie, a do nieuzasadnionej śmierci dochodzi tam około 300 razy rocznie – dodał.
Posłuchaj całej rozmowy:
- Poziom zaufania Afroamerykanów do policji jest minimalny, jeżeli w ogóle istnieje. Oni spodziewają się, że nie zostaną wysłuchani, wiedzą, że czeka ich raczej przemoc ze strony policjanta niż rozmowa - mówił w TOK FM Antoni Górny z Artes Liberales.
Według niego widać to na nagraniach rejestrujących brutalność policji, które coraz częściej trafiają do sieci. – Tam eskalacja przemocy następuje bardzo szybko. Ktoś nie wykonuje rozkazu, to czeka go ostra reakcja. Nie ma dochodzenia do porozumienia, negocjacji. To taki, a nie inny model działania policji: jeśli pojawia się sprzeciw, to trzeba zaatakować, uderzyć, strzelić – podkreślał Antoni Górny.
Posłuchaj całej rozmowy:
- Gdyby było odwrotnie, gdyby czarny policjant udusił białego obywatela, proszę sobie wyobrazić, ile osób pisałoby o "końcu cywilizacji białego człowieka", o tym, że państwo nie daje rady. Dyskurs publiczny w Polsce jest przesiąknięty nieprzemyślanymi kategoriami rasowymi - mówił w TOK FM dr Adam Ostolski.
Posłuchaj całej rozmowy:
- Wiele dramatów, do których dochodzi w Nowym Jorku czy Minneapolis, nie wydarzyłoby się, gdyby nie agresywne zachowania części policji. Ale również najwyższych władz, które do pewnego stopnia były prowokacyjne wobec ludzi, którzy czują się upokorzeni - mówił w Poranku Radia TOK FM były polski ambasador w USA, Ryszard Schnepf.
- Śmierć George'a Floyda zadziałała po prostu jak wyzwalacz. Z braku innych pasm komunikacji, z braku instytucji i narzędzi pozwalających na artykułowanie poczucia krzywdy, niesprawiedliwości i niezadowolenia, a także z braku narzędzi pozwalających na dokonanie gruntownej reformy systemu - ludzie wyszli na ulice - komentuje Tomasz Stawiszyński w "Kwadransie Filozofa".
DOSTĘP PREMIUM
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Nie tylko willa. MEiN przeznaczył 500 tys. złotych na docieplenie kościoła. "Tą sprawą powinny zająć się służby"
- "Z 40 jeńców Rosjanie wykastrowali ponad połowę". Polscy ratownicy idą w ogień Putina
- PiS wycofuje się z "podatku od zbiórek". Morawiecki: Dałem jasne dyspozycje
- PiS nie zdąży zamieszać przy wyborach? Ekspert podaje ważne terminy i mówi o "ciszy legislacyjnej"
- FBI w wakacyjnym domu Joe Bidena. W tle niejawne dokumenty. "Pełne wsparcie i współpraca"
- Turcja zablokuje Szwecji i Finlandii drogę do NATO, nawet gdyby Rosja planowała atak. "Nasze stanowisko się nie zmieni"
- Rafał Baniak zatrzymany przez CBA. Były wiceminister skarbu "uważa się za osobę niewinną"
- Lawina w Himalajach. Zginęło dwóch polskich narciarzy