Dlaczego Świadkowie Jehowy są prześladowani w Rosji? "Nie mieszczą się w nurcie patriotyczno-konserwatywnym"

Świadkowie Jehowy to organizacja, która ma ogromną wewnętrzną autonomię, jest powiązana z podobnymi organizacjami zachodnimi, od początku była nazywana sektą z amerykańskimi korzeniami. Stali się podejrzani, weszli w krąg pseudo-agentów, wywrotowców - ekspertka tłumaczyła, dlaczego ta organizacja jest prześladowana w Rosji.
Zobacz wideo

Sąd skazał dziś na 6,5 roku więzienia Giennadija Szpakowskiego, świadka Jehowy. Agnieszka Lichnerowicz w swojej audycji mówiła, że uważa się, że za kratami jest już 30 osób tego wyznania. Tamtejszy Sąd Najwyższy uznał Świadków Jehowy za organizację ekstremistyczną

- Tak w 2017 roku organizacja została zdelegalizowana, jest to bardzo radykalna decyzja państwa i wymiaru sprawiedliwości. Przyczyn jest kilka. Pierwsze to, że świadkowie Jehowy nie mieszczą się w nurcie patriotyczno-konserwatywnym rosyjskim - tłumaczyła Jadwiga Rogoża, ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich, goszcząca w Światopodglądzie. 

Dodała, że Świadkowie Jehowy to organizacja, która nie mieści się w nurcie chrześcijańskim, ale ma ogromną wewnętrzną autonomię, jest powiązana z podobnymi organizacjami zachodnimi, od początku była nazywana sektą z amerykańskimi korzeniami. - Świadkowie Jehowy stali się podejrzani, weszli w krąg pseudo-agentów, wywrotowców. Druga rzecz, to lobbing Ruskiego Kościoła Prawosławnego, trwający od lat 90. Ma on ogromny status wynikający z historii, tradycji, ale jest bierny, ludzie mają się przy nim gromadzić. A Świadkowie Jehowy to bardzo aktywna organizacja, docierająca do ludzi, pozyskująca zwolenników, tworząca zwarte wspólnoty w 400 miastach rosyjskich - tłumaczyła Rogoży.

Mówiła też, że to bardzo zmotywowana grupa, która wyróżniała się statusem materialnym na tle średniej. - Więc też kłuli w oczy. Przez Cerkiew byli krytykowani za doktrynę i sposób funkcjonowania, więc zbiegły się interesy władz i Cerkwi i doszło do delegalizacji - wyjaśniła.

Jak mówiła w TOK FM, wiele z tych osób jest ściganych, prześladowanych, wzywanych na przesłuchania, dokonuje się rewizji, są też przypadki pobicia, nękania, dla struktur siłowych to okazja do poprawy statystyk efektywności, awansów.

- Ostatnia rzecz to motywacja finansowa, cały majątek zdelegalizowanej organizacji podlega zarekwirowaniu, więc jest przejęty przez państwo, przekazywany instytucjom państwowym. W Petersburgu przejął to Instytut Medyczny - dodała.

- Świadkowie Jehowy stali się bardzo dobrym pretekstem propagandowym do wykorzystywania statusu tego obcego, kogoś kto ma być ukarany - podsumowała. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM