Koronawirus we Włoszech. Burmistrzowie miast proszą MSW o patrole w miejscach nocnego życia

Burmistrzowie włoskich miast są coraz bardziej zaniepokojeni nocnym życiem na placach oraz ulicach i pełni obaw, że w ten sposób mogą powstać kolejne ogniska zakażeń koronawirusem. Poprosili MSW, by siły porządkowe wzmocniły patrole w miejscach takich spotkań.

Movida, jak nazywane jest nocne życie w dzielnicach barów i dyskotek, w każdy kolejny weekend budzi też niepokój lekarzy, którzy alarmują, że nieprzestrzeganie dystansu społecznego i często lekceważenie zalecenia noszenia maseczek może doprowadzić do nawrotu zakażeń i to w okresie, gdy sytuacja epidemiologiczna stale się poprawia.

Wraz z nadejściem letniej pogody i wakacji tłumy stają się coraz większe. W ten sposób tysiące ludzi, zapominając o trwającej pandemii odreagowują długą przymusową kwarantannę. Duże skupiska w okolicach barów widać było ostatnio w Mediolanie, Rzymie, Neapolu, Bari - wskazują media.

W związku z tym burmistrzowie metropolii zwrócili się do minister spraw wewnętrznych Luciany Lamorgese z apelem o zaostrzenie nocnych kontroli policyjnych w najczęściej uczęszczanych przez młodzież rejonach.

Włoskie media podają, że szefowa MSW przyjęła do wiadomości apel o wsparcie, ale jest przeciwna "militaryzacji" dzielnic życia nocnego. Zapadła natomiast decyzja o koordynacji działań policji z formacjami straży miejskiej, które w związku z nadzwyczajną sytuacją zostaną wzmocnione - jak ustalono.

Minister zachęciła też lokalne władze do działań mających na celu uświadamianie ryzyka i krzewienie odpowiedzialnego zachowania.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM