Austria zapowiada zniesienie ograniczeń dla przyjezdnych m.in. z Włoch i Polski

Od 16 czerwca przestaną obowiązywać kontrole na granicy Austrii z Włochami oraz zniesiony zostanie obowiązek kwarantanny dla podróżnych przybywających do Austrii z 31 państw europejskich, w tym z Polski.
Zobacz wideo

Informację przekazał w środę szef austriackiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Alexander Schallenberg. Na liście krajów, które zostały objęte złagodzeniem restrykcji, nie ma Wielkiej Brytanii, Szwecji, Hiszpanii i Portugalii - podał.

Mimo decyzji o otwarciu granicy z Włochami rząd austriacki nadal zaleca swoim obywatelom unikanie podróży do włoskiej Lombardii - najbardziej dotkniętego przez pandemię koronawirusa regionu tego kraju.

4 czerwca Austria zniosła kontrole graniczne na przejściach z wszystkimi swoimi sąsiadami z wyjątkiem Włoch.

Niemcy też "luzują" ograniczenia 

Wcześniej w środę zniesienie kontroli granicznych od 15 czerwca na przejściach ze Szwajcarią, Francją, Austrią i Danią zapowiedział także Szef MSZ Niemiec Horst Seehofer. 

Seehofer poinformował również, że od połowy czerwca przestaną obowiązywać rządowe ostrzeżenia przed podróżami do 27 państw UE i Wielkiej Brytanii. Co najmniej do końca miesiąca obowiązują natomiast ograniczenia dotyczące wjazdu obywateli państw spoza UE.

Minister zapowiedział, że jeśli sytuacja zdrowotna w tych krajach się pogorszy, rząd ponownie rozpatrzy tę decyzję.

A kiedy polskie władze zdecydują o otwarciu granic kraju? - Różne warianty dotyczące ewentualnego otwarcia granic są rozważane; decyzje będą ogłoszone w najbliższych nie tyle dniach, co godzinach - mówił w środę wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

DOSTĘP PREMIUM