Prawie 40 tys. osób zmarło w Brazylii z powodu koronawirusa, w Rosji liczba zakażeń przekroczyła pół miliona

Blisko 40 tysięcy osób zmarło w Brazylii z powodu koronawirusa - tylko podczas ostatniej doby - to prawie 1300 zgonów. W Rosji liczba zakażeń przekroczyła pół miliona, a Ukraina odnotowuje najwyższy od początku epidemii dobowy bilans zakażeń.
Zobacz wideo

Pod względem liczby zakażeń Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, które mają ponad 2 miliony zakażonych, natomiast pod względem śmiertelności jest na trzecim miejscu, za USA i Wielką Brytanią.

Pomimo wciąż dużej liczby nowych przypadków burmistrz największego miasta świata - Sao Paulo - zgodził się, by od dziś ponownie otwarte były galerie handlowe. Warunkiem jest przestrzeganie przez klientów, sprzedawców i właścicieli sklepów całego szeregu ograniczeń sanitarno-epidemiologicznych.

Mieszkańcy Sao Paulo obawiają się jednak szybkiego luzowania obostrzeń. - Przyznam, że się boję. Liczba nowych przypadków jest bardzo wysoka i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miała gwałtownie spadać. Z drugiej strony muszę wychodzić do pracy i robić zakupy. To taka mieszanka strachu z rozsądkiem i zmęczenie - mówi jedna z mieszkanek Sao Paolo. 

Według wielu ekspertów rzeczywista liczba infekcji jest o wiele wyższa, co więcej, Brazylia stoi w obliczu "trzeciej fazy epidemii", ponieważ do wielkich miast zaczynają masowo napływać w poszukiwaniu pomocy lekarskiej - chorzy z prowincji.

W Rosji liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła pół miliona

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła w czwartek 502 436, po wykryciu w ciągu ostatniej doby 8779 nowych infekcji - poinformował sztab ds. walki z epidemią. 174 osoby zmarły w ciągu minionych 24 godzin i całkowita liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wynosi 6532.

Do tej pory wyzdrowiało 261 150 osób (a więc 52 proc. spośród wszystkich zakażonych), w tym 8367 wyleczonych pacjentów opuściło szpitale w ciągu ostatniej doby.

Spada liczba zakażeń w Moskwie, gdzie wykryto od środy 1436 infekcji. Jednocześnie w ciągu minionej doby zmarły w stolicy 53 osoby z Covid-19 i łączna liczba zgonów wywołanych wirusem sięgnęła 3138. Są to osoby, u których koronawirus był główną przyczyną śmierci.

Władze Moskwy opublikowały w środę dane na temat śmiertelności w maju br., z których wynika, że w tym miesiącu Covid-19 był główną lub towarzyszącą przyczyną śmierci 5260 osób. Jako główną przyczynę wskazano go w 2757 przypadkach, a u kolejnych 2503 osób śmierć spowodowały inne choroby, a jednocześnie wynik testu na obecność koronawirusa okazał się pozytywny.

Media w Rosji cytują w czwartek jednego z czołowych ekspertów WHO Mike'a Ryana, który skomentował niską liczbę zgonów w Rosji na Covid-19, w porównaniu z innymi krajami. Ryan powiedział, że jest czymś niezwykłym, że liczba zgonów jest bardzo niska w porównaniu do liczby potwierdzonych zakażeń. Przyznał, że zasięg testów w Rosji jest szeroki, ale dodał, że jest ważne, by władze przedstawiły metodę, według której potwierdzana jest przyczyna zgonu.

Nowe przypadki koronawirusa od środy wykryto praktycznie w całej Rosji - w ponad 80 regionach kraju. Poza Moskwą, ponad 700 infekcji odnotowano w obwodzie moskiewskim, a ponad 300 - w Petersburgu i obwodach: swierdłowskim i niżnienowogrodzkim. W innych 16 regionach liczba nowowykrytych zakażeń sięga od 100 do ponad dwustu.

Ukraina: Najwyższy dobowy bilans zakażeń

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 689 przypadków zakażenia koronawirusem, 21 pacjentów z Covid-19 zmarło, a 372 wyzdrowiało - podał w czwartek resort ochrony zdrowia tego kraju. To najwyższy dobowy bilans potwierdzonych infekcji od początku pandemii.

- Takiego "antyrekordu" jeszcze nie mieliśmy, nawet w najcięższych czasach, w kwietniu, kiedy mieliśmy dość napiętą sytuację" - oświadczył podczas czwartkowego briefingu minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

W ciągu ostatniego tygodnia obserwowana jest podwyższona liczba odnotowanych zachorowań - wskazał minister i zaapelował do społeczeństwa o stosowanie się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa i rekomendacji.

- Proszę spojrzeć na ulice, na to, co dzieje się wokół, wszyscy już wyszli z kwarantanny, wszyscy zdecydowali, że już jej nie ma; że już nie ma takiego ryzyka jak Covid-19 - ubolewał minister.

Łączny bilans zakażonych koronawirusem wzrósł na Ukrainie do 29 070, zmarłych - 854, a wyleczonych do 13 141.

Ogółem najwięcej zakażeń SARS-CoV-2 potwierdzono dotychczas w obwodzie czerniowieckim (3793) i w Kijowie (3671).

W kraju przeprowadzono do tej pory ok. 457 tys. testów metodą PCR na obecność koronawirusa oraz ok. 60 tys. testów na jego przeciwciała - podało Centrum Zdrowia Publicznego.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM