Hiszpania. Co czwarty fizjoterapeuta zakażony koronawirusem

Fizjoterapeuci, czyli pracownicy służby zdrowia niemający bezpośredniego kontaktu z chorymi na Covid-19 w szpitalach, lecz z ozdrowieńcami, to kolejna grupa bardzo narażona na zakażenie koronawirusem. W Hiszpanii już co czwarty z wykonujących tę profesję został zainfekowany SARS-CoV-2.
Zobacz wideo

Z badania opublikowanego we wtorek przez dziennik "Diario de Cantabria" wynika, że już blisko 25 proc. wykonujących zawód fizjoterapeuty w Hiszpanii choruje bądź chorowało na Covid-19. Badanie związku zawodowego pielęgniarstwa SATSE dowodzi, że w okresie epidemii służby sanitarne Hiszpanii nie poddały żadnej próbie na obecność w organizmie koronawirusa około 20 proc. fizjoterapeutów.

Dotychczas w swoich badaniach organizacje środowisk medycznych wskazywały przede wszystkim na lekarzy, pielęgniarki oraz pracowników aptek jako grupy najbardziej narażone na zakażenie SARS-CoV-2.

Z szacunków SATSE wynika, że do pierwszej połowy czerwca na Covid-19 w Hiszpanii zachorowało łącznie ponad 74 tys. pracowników służby zdrowia.

Jak poinformowała rzecznik prasowa SATSE Maria Jose Garcia, badanie przeprowadzone wśród personelu szpitali i ośrodków zdrowia wykazało, że skala zakażeń koronawirusem wśród załóg medycznych jest zdecydowanie wyższa od statystyk podawanych przez ministerstwo zdrowia Hiszpanii. Z danych resortu zdrowia Hiszpanii wynika, że służby sanitarne szacują liczbę zachorowań pracowników personelu medycznego na 51,8 tys. W sumie w całym kraju potwierdzono dotychczas ponad 246 tys. infekcji koronawirusem u mieszkańców tego kraju.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM