Duda po spotkaniu z Trumpem: Będzie umowa z amerykańskim rządem w sprawie elektrowni jądrowej

Andrzej Duda mówił: relacje między Polską a USA są bardzo dobre, mam nadzieję, że dzięki spotkaniu z prezydentem Trumpem będą jeszcze lepsze.
Zobacz wideo

W środę po godz. 14. lokalnego czasu w Gabinecie Owalnym w Białym Domu rozpoczęła się rozmowa w "cztery oczy" prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Polski Andrzeja Dudy. 

- Polska to wspaniały kraj i mam też bardzo dobre relacje osobiste z panem prezydentem; myślę, że to zaszczyt, że właśnie z prezydentem Polski mogę się spotkać - powiedział prezydent Donald Trump na wstępie środowej rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą.

Prezydent Trump odpowiadając na pytania zgromadzonych w Gabinecie Owalnym dziennikarzy powiedział: - Myślę, że to rzeczywiście zaszczyt, że to właśnie z prezydentem Polski mogę się spotkać.

- Polska to rzeczywiście wspaniały kraj i mam też bardzo dobre relacje osobiste z panem prezydentem. To prawda, że to pan prezydent jest pierwszym gościem po tej pladze. To naprawdę zaszczyt, że jest z nami - powiedział Trump.

- Mój przyjaciel, prezydent Andrzej Duda zrobił naprawdę fantastyczną pracę; wiem, że nadchodzą wybory, mam nadzieję, że odniesie sukces - powiedział też prezydent USA Donald Trump już na wspólnej konferencji po spotkaniu. Zapowiedział też, że Stany Zjednoczone będzą zmniejszać liczbę żołnierzy w Niemczech, i "prawdopodobnie przeniosłyby część z nich do innych krajów Europy, w tym do Polski."

Prezydent Duda przyznał, że to dla niego zaszczyt, że może być w Białym Domu. - Jestem pierwszym prezydentem, który gości tutaj po tym, jak zostały otwarte granice po lockdownie, dlatego bardzo dziękuję za to zaproszenie - mówił.

- Zostanie podpisana umowa między polskim i amerykańskim rządem w sprawie elektrowni jądrowej. Firmy są wytypowane - zapowiedział również. Padły też obietnice, że jeśli Amerykanie wynajdą szczepionkę na koronawirusa, to będzie ona też dostępna w Polsce. 

- Jeżeli ktoś miał wątpliwości, że ta wizyta będzie miała charakter wyborczy, to mógł się przekonać, że tak faktycznie jest. Ta wizyta jest pusta. Deklaracje nie wykraczają poza kurtuazję. Konkrety to, co Donald Trump chce sprzedać do Polski, objawił się transakcyjny charakter - mówił Ryszard Schnepf, były ambasador RP w Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii na antenie TOK FM. Zwrócił uwagę na to, że Trump pochwalił Polskę za to, że płaci 2 proc. PKB na NATO, ale jednocześnie zaznaczył, że 2 proc. to niedużo, więc możliwe, że będzie chciał, żeby to było więcej. 

Andrzej Duda spotyka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem oficjalnie po raz piąty. Polski prezydent zapowiedział, że rozmowy z amerykańskim przywódcą będą dotyczyły bezpieczeństwa militarnego, energetycznego, współpracy gospodarczej, współpracy w ramach Trójmorza, bezpieczeństwa telekomunikacyjnego i cyberbezpieczeństwa.

TOK FM PREMIUM