Czechy. Granica z województwem śląskim będzie otwarta od 30 czerwca

Czeskie ministerstwo zdrowia zapowiada zniesienie ograniczeń w przekraczaniu granicy dla mieszkańców województwa śląskiego. Pracownicy transgraniczni nadal jednak będą musieli legitymować się negatywnym testem na obecność koronawirusa.
Zobacz wideo

Normalny ruch graniczny między Polską a Czechami na odcinku województwa śląskiego zostanie przywrócony 30 czerwca - poinformował w poniedziałek w komunikacie prasowym czeski resort zdrowia. Wjeżdżający do Czech nie będą musieli okazywać wyniku testu na koronawirusa.

Nowe zasady zapowiadał wcześniej w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Vojtiech, ale nie podał terminu, od którego miałyby obowiązywać.

W komunikacie ministerstwa zdrowia powołano się na system "świateł drogowych", w którym poszczególne kraje oznaczone są kolorami zielonym, żółtym i czerwonym, symbolizującymi poziom zagrożenia epidemicznego, i który zaczął obowiązywać 15 czerwca.

- Mogę powiedzieć, że do zielonej strefy przesunęliśmy województwo śląskie. To znaczy, że nie będziemy wymagać testów, czy ewentualnej kwarantanny - powiedział Vojitech. 

Województwo śląskie jako jedyny region Polski oznaczone było kolorem czerwonym. Osoby przyjeżdżające do Czech z tego regionu musiały posiadać testy na obecność koronawirusa, nie starsze niż cztery dni, z wynikiem ujemnym lub udać się na kwarantannę.

Od osób przekraczających granicę czeskie służb domagały się udowodnienia, że nie przebywały na terenie województwa śląskiego, a przejeżdżały jedynie tranzytem. Te ograniczenia i kontrole graniczne przestaną obowiązywać od wtorku.

Zmiany nie obejmą jednak pracowników transgranicznych z Polski pracujących w Czechach.

- Od pracowników będziemy wymagać, by ich pracownicy legitymowali się negatywnymi testami na obecność COVID-19 - wyjaśnił Vojitech. 

Na mapie „świateł drogowych” czerwonym kolorem nadal oznaczona jest Szwecja i osoby przyjeżdżające z tego kraju muszą legitymować się negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2 lub odbyć kwarantannę. Razem z województwem śląskim kolorem zielonym oznaczono też Wielką Brytanię.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM