Coca-cola, Adidas, Ford i inni giganci bojkotują Facebooka. Akcje lecą w dół

Kolejne firmy dołączają do akcji bojkotowania Facebooka. Wycofują z serwisu swoje reklamy. W ten sposób chcą nakłonić serwis Marka Zuckerberga do bardziej zdecydowanej walki z mową nienawiści.
Zobacz wideo

W tej chwili w akcji bierze udział 160 firm. To tacy giganci jak Unilever (właściciel takich marek jak np. Dove, Knorr, Lipton czy Rexona), Coca-cola, Pepsi, Honda, Starbucks, Ford, Adidas czy Puma. Wycofywanie reklam przez firmy z Facebooka niekorzystnie odbija się na akcjach firmy. Firma Marka Zuckerberga notuje spore straty. Ubiegły piątek Facebook zakończył ze stratą 8 procent, a w poniedziałek 3 procent. 

Bojkot Facebooka. Mark Zuckerberg reaguje

Pod koniec ubiegłego tygodnia do całej sprawy odniósł się szef Facebooka. Jak czytamy w "Gazecie Wyborczej" szef Facebooka zapowiedział, że gigant mediów społecznościowych będzie usuwać lub oznaczać więcej nienawistnych treści. Powołał się też na raport Komisji Europejskiej, zgodnie z którym jego platformy w 2019 r. usunęły 86 proc. postów zawierających hejt i nawołujących do przemocy.

Facebook zakaże treści, które przedstawiają jako zagrożenie ludzi o określonym kolorze skóry lub statusie imigracyjnym. Będzie też – podobnie jak Twitter – usuwać posty polityków, które zachęcają do przemocy.

Bojkot Facebooka. Akcja Stop Hate For Profit. O co chodzi?

Kampania Stop Hate For Profit, którą zorganizowały Liga Antydefamacyjna (ADL), Krajowe Stowarzyszenie na Rzecz Popierania Ludności Kolorowej (NAACP), Color of Change, Common Sense, Free Press i Sleeping Giants, została zainicjowana w ubiegłą środę. Tego dnia ukazało się ogłoszenie w "Los Angeles Times", w którym organizatorzy akcji zaapelowali do firm o niereklamowanie się na Facebooku w lipcu. W ogłoszeniu stwierdzili między innymi, że Facebook "pozwolił na podżeganie do przemocy wobec protestujących walczących o sprawiedliwość" po tym, jak zginęli George Floyd, Breonna Taylor, Tony McDade, Ahmaud Arbery, Rayshard Brooks i inni, a także "wzmocnił białych nacjonalistów", włączając do swojego programu sprawdzania faktów "źródła o znanych związkach ekstremistycznych".

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM