Nowa Zelandia. Loty wstrzymane na trzy tygodnie. Brakuje miejsc do kwarantanny dla wracających do kraju

Linie lotnicze Air New Zealand zawiesiły we wtorek na trzy tygodnie rezerwacje nowych biletów z uwagi na przepełnienie miejsc do odbywania kwarantanny w Nowej Zelandii. To konsekwencja masowych powrotów Nowozelandczyków do kraju.
Zobacz wideo

Jak tłumaczyła we wtorek minister ds. polityki mieszkaniowej Megan Woods, decyzja została podjęta, aby zapewnić miejsce w ośrodkach izolacji dla wszystkich powracających Nowozelandczyków. Wedle przepisów każdy z nich musi odbyć 14-dniową kwarantannę po wjeździe do kraju.

Obecnie w izolacji w 28 ośrodkach przebywa prawie 6 tys. osób. Choć ministerstwo zamierza zwiększyć liczbę miejsc, od chwili ogłoszenia końca epidemii w Nowej Zelandii chętnych do powrotu jest na razie zbyt wiele osób. - Ostatnie, czego chcemy, to pospiesznie zorganizowana infrastruktura, aby tylko sprostać popytowi - powiedziała Woods.

Jak dodała, władze rozmawiają również z innymi liniami oferującymi loty do Nowej Zelandii. Granice kraju nadal zamknięte są dla obcokrajowców - poza tymi, którzy mają prawo stałego pobytu.

Na początku czerwca Nowa Zelandia ogłosiła wyeliminowanie transmisji wirusa na swoim terytorium. Od tego czasu w kraju przybyły 22 nowe zakażenia, ale wszyscy zakażeni to powracający do kraju podróżni, którzy zostali poddani kwarantannie.

Posłuchaj podcastu: 

TOK FM PREMIUM