USA. Joe Biden zapowiada powrót do WHO w przypadku zwycięstwa w wyborach prezydenckich

Ubiegający się o nominację Demokratów w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA Joe Biden zapowiedział we wtorek, że jeśli wygra wyścig do Białego Domu, unieważni decyzję Donalda Trumpa o wystąpieniu Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Zobacz wideo

"Amerykanie czują się bezpieczniejsi, gdy Ameryka uczestniczy we wzmacnianiu globalnego zdrowia. Pierwszego dnia mojej prezydentury dołączę do WHO i potwierdzę nasze światowe przywództwo” - powiedział Biden.

Wcześniej we wtorek Trump oficjalnie wycofał USA z WHO, zarzucając jej spóźnioną reakcję na pandemię koronawirusa. Zdaniem amerykańskiego prezydenta reakcja Organizacji na pojawienie się wirusa SARS-CoV-2 nie była właściwa, gdyż Chiny "całkowicie kontrolują" WHO. Trump oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na WHO i nieprzesyłanie obowiązkowych raportów.

29 maja br. Trump oświadczył, że USA zrywają relacje z WHO, a środki, które miały być skierowane do niej z amerykańskiego budżetu, zostaną przekazane innym organizacjom, zajmującym się zdrowiem publicznym.

Składka Stanów Zjednoczonych do WHO była największa ze wszystkich krajów świata. W 2019 roku amerykański rząd przekazał Organizacji ok. 400 mln USD, stanowiących ok. 15 proc. jej budżetu.

Przekazana ONZ notyfikacja o wycofaniu się USA z WHO wchodzi w życie za rok, 6 lipca 2021 roku. Władze Organizacji przyznały, że zostały już poinformowane o decyzji Waszyngtonu. "Otrzymaliśmy raport mówiący, że USA przekazały formalne powiadomienie Sekretarzowi Generalnemu ONZ o wycofaniu się z WHO ze skutkiem od 6 lipca 2021 r." - oświadczyło biuro prasowe WHO. "Na obecnym etapie nie mamy dalszych informacji na ten temat” - dodano. 

Posłuchaj podcastu: 

DOSTĘP PREMIUM