Hagia Sophia przekształcona w meczet. Erdogan podpisał dekret

Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan podpisał w piątek dekret formalnie przekształcający muzeum Hagia Sophia w meczet. Wcześniej turecki sąd unieważnił decyzję rządu z 1934 roku, na mocy przekształcono znajdujący się w budynku meczet w muzeum.

Erdogan udostępnił na swoim koncie na Twitterze kopię podpisanego przez siebie dekretu, w którym zadecydowano o przekazaniu kontroli nad meczetem Ayasofya, jak brzmi jego turecka nazwa, Dyrektoriatowi ds. Religii i ponownym otwarciu go dla kultu religijnego.

USA przeciwne zmianom

Według tureckiej prasy na początku czerwca Erdogan podobno poinstruował urzędników państwowych, by "przeprowadzili badania" pod kątem zmiany statusu Hagii Sophii. "Hagia Sophia może być nadal odwiedzana przez turystów jako meczet, podobnie jak Błękitny Meczet. Nasz naród powinien o tym zadecydować" - mówił prezydent Turcji w gazecie "Hurriyet".

Przeciwna takim zamiarom jest amerykańska administracja. Szef dyplomacji USA Mike Pompeo wprawdzie pochwalił rząd turecki za utrzymanie budynku "w wyjątkowy sposób" jako muzeum, ale powiedział, że poprzez zmianę jego statusu zdewaluuje się jego dziedzictwo.

"Wzywamy rzad Turcji do dalszego utrzymywania świątyni Hagia Sophia jako muzeum, co powinno stanowić przykład zaangażowania Ankary w poszanowanie tradycji wiary i historycznej różnorodności, które przyczyniły się do powstania Republiki Turcji. Chcemy także zapewnienia, że świątynia pozostanie dostępna dla wszystkich" - oświadczył w środę Pompeo.

Na apel ten odpowiedział wiceprzewodniczący rządzącej w Turcji partii AK Numan Kurtulmus, który podkreślił, że sprawa Hagii Sophii jest kwestią tureckiej suwerenności. "Jedynym organem decyzyjnym w sprawie statusu Hagii Sophii ... jest Turcja. Nie potrzebujemy niczyich porad ani wskazówek w naszych sprawach" - powiedział Kurtulmus.

Hagia Sophia

Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Hagia Sophia w Stambule była wzorem i symbolem wiary zarówno dla Kościoła bizantyjskiego, jak i dla muzułmańskich imperiów osmańskich. Jej budowa została ukończona w 537 roku w ówczesnym Konstantynopolu i przez 900 lat Hagia Sophia była największa chrześcijańską katedrą na świecie. W 1453 roku, po zdobyciu Konstantynopola przez Turków, została zamieniona na meczet i wtedy dobudowano cztery minarety.

W 1934 roku Hagia Sophia została przekształcona w muzeum i jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Turcji. 

TOK FM PREMIUM