Atak hakerów na Twittera. Podszywali się pod znanych ludzi i marki, żeby wyłudzić pieniądze

Niezidentyfikowani hakerzy uzyskali w środę wieczorem dostęp do twitterowych kont m.in. Baracka Obamy, Billa Gatesa, Joe Bidena i wielu innych znanych osób, próbując naciągnąć internautów na wysłanie oszustom pieniędzy w formie bitcoinów.
Zobacz wideo

Z kont osób dotkniętych atakiem hakerzy wysłali tweety zachęcające użytkowników do wysłania tysiąca dolarów w kryptowalucie bitcoin, obiecując w zamian odesłanie 2 tys. dolarów. Hakerzy przejęli konta między innymi kandydata na prezydenta USA Joe Bidena, gwiazdy TV Kim Kardashian, byłego prezydent USA Baracka Obamy i miliardera Elona Muska.

Jak donosi agencja Reuters atak był udany. Publicznie dostępne rekordy blockchain pokazują, że oszuści otrzymali kryptowalutę o wartości ponad 100 000 dolarów. Według cytowanego przez agencję Reuters eksperta ds. cyberbezpieczeństwa Dmitrija Alperowicza, środowy atak był prawdopodobnie "najgorszym dotąd włamaniem na platformę mediów społecznościowych".

Jak podało BBC, równocześnie z atakiem na Instagramie utworzono konto "cryptoforhealth", na którym zamieszczono komunikat przyznający się do ataku. "To był atak charytatywny. Wasze pieniądze znajdą się we właściwym miejscu" - napisano we wpisie.

Dyrektor naczelny Twittera Jack Dorsey zapowiedział, że firma stara się diagnozować problem. "Ciężki dzień dla nas na Twitterze. Wszyscy czujemy się okropnie, że to się stało" - napisał na Twitterze Dorsey. 

Po ataku akcje firmy spadły o 5 proc.

TOK FM PREMIUM