Woda różana dla Merkel, a dla wszystkich - ozdobne maski. Unijny szczyt bez uścisków dłoni, za to z prezentami

Przywódcy krajów Unii Europejskiej po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa spotkali się bezpośrednio - a nie w formule wideokonferencji - na unijnym szczycie.
Zobacz wideo

Korkowe pudełko z zestawem różnokolorowych masek ochronnych, portret, czy flakonik wody różanej - takie prezenty pojawiły się w kuluarach szczytu UE w Brukseli. Kanclerz Niemiec Angela Merkel kończy w piątek 66 lat, a premier Portugalii Antonio Costa - 59.

Urodziny dwójki liderów rzadko zdarzają się podczas szczytów UE, jednak tym razem zamiast uścisków i pocałunków wraz z życzeniami musiało wystarczyć przywitanie się łokciem. Wytyczne protokołu dyplomatycznego przygotowane specjalnie na to pierwsze od miesięcy fizyczne spotkanie liderów w Brukseli postulują, by nie było na nim tradycyjnych uścisków dłoni.

Prezenty, podarki i niespodzianki

Niektórzy szefowie państw i rządów wykorzystali jednak wyjątkową sytuację związaną z pandemią do tego, by promować swój kraj. Portugalski premier zamiast przyjmować podarunki postanowił zaoferować liderom zestaw spersonalizowanych masek ochronnych wyprodukowanych w jego kraju. Różnokolorowe nakrycia ust i nosa zapakowano w elegancją skrzynkę z portugalskiego korka.

Premier Bułgarii Bojko Borisow - jak informuje Politico - obdarował kanclerz Niemiec flakonikiem wody różanej. Merkel dała drugiemu jubilatowi, premierowi Portugalii, kopię XVII-wiecznej mapy Goa, a także katalog z wystawy portugalskich żeglarzy z Niemieckiego Muzeum Historycznego. Przodkowie Costy pochodzili z Goa, terytorium wchodzącego w skład tzw. Indii Portugalskich, byłej kolonii tego kraju.

Z kolei od francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona - jak podały źródła w Pałacu Elizejskim - Costa dostał obraz francuskiego artysty. Prezenty dla dwójki przywódców przekazał też premier Mateusz Morawiecki.

Trudny szczyt europejski

Niezależnie od tych uprzejmości rozmowy na szczycie będą bardzo trudne, bo szefowie państw i rządów mają różne wizje co do tego, jak ma wyglądać budżet UE i fundusz odbudowy ze skutków pandemii koronawirusa. Dyplomaci spodziewają się, że pertraktacje potrwają do późnych godzin nocnych w piątek, a potem zostaną wznowione w sobotę, jeśli tylko będzie szansa na porozumienie.

TOK FM PREMIUM