Turcja. Pierwsze muzułmańskie modły w Hagii Sophii z udziałem Erdogana

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wziął udział w pierwszych od dekad muzułmańskich modłach w Hagii Sophii w Stambule.
Zobacz wideo

Świątynię - w której znajdowało się muzeum - przekształcono w meczet na mocy decyzji, którą władze w Ankarze podjęły w tym miesiącu.

Ceremonia rozpoczęła się odczytaniem wersetu z Koranu przez Erdogana. W środku bazyliki z VI wieku - zmienionej w meczet po osmańskim podboju w XV wieku - towarzyszyli mu najważniejsi ministrowie oraz kilkuset zaproszonych gości. Na zewnątrz zebrały się tysiące ludzi, wielu z nich - jak donosi BBC - przyjechało do Stambułu z innych tureckich miast. Hagia Sophia została przekształcona w muzeum w 1934 roku. Stał za tym Mustafa Kemal Ataturk, "ojciec Turków", założyciel świeckiej Republiki Turcji. - Nad Bosforem dokonała się re-rewolucja - tłumaczył w TOK FM Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.

- Władze przebudowały - zresztą na zapotrzebowanie znacznej części społeczeństwa - tożsamość. Przywrócono dumę z imperium osmańskiego - powiedział Strachota.

Erdogan i jego neo-islamistyczna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju rządzą w Turcji od prawie dwudziestu lat.

Przekształceniu Hagii Sophii w meczet sprzeciwia się cały chrześcijański świat. Jedna z takich demonstracji ma się odbyć wieczorem w Atenach.

Blokada na podcaście? Odblokuj wszystkie podcasty za 5 zł

TOK FM PREMIUM