Włochy zaostrzają kary za łamanie przepisów dot. koronawirusa. 400 euro za jazdę metrem bez maseczki

We Włoszech zaostrzono kontrole dotyczące stosowania przepisów reżimu sanitarnego i kary za ich łamanie. W szczycie sezonu wakacyjnego w całym kraju lokalne władze przystąpiły do zdecydowanych działań, by ograniczyć szerzenie się wirusa w związku z masowymi podróżami, a także, by nie dopuścić do drugiej fali epidemii. Władze chcą wprowadzić na lotniskach błyskawiczne testy na obecność koronawirusa.
Zobacz wideo

Dziennik "Il Sole-24 Ore" poinformował o planach wprowadzenia na lotniskach testu na obecność koronawirusa, którego wynik można będzie otrzymać w ciągu 15-20 minut. Minister zdrowia Roberto Speranza zwrócił się w tej sprawie do specjalistów z rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani, czyli placówki, która od stycznia jest na pierwszej linii walki z koronawirusem. Jeśli próby wiarygodności testów okażą się pomyślne, możliwe będzie badanie pasażerów samolotów na masową skalę.

W regionach podniesione zostały kary za łamanie przepisów "anty-covidowych". Pierwszym gubernatorem, który nakazał rygorystyczne egzekwowanie wymogów sanitarnych, był szef regionu Kampania, na południu Włoch, Vincenzo De Luca. Na mocy jego rozporządzenia kara za brak maseczki w miejscu, gdzie jest ona konieczna, wynosi 1000 euro. W niedzielę grzywny te zostały wymierzone między innymi w Salerno.

W Lombardii, czyli epicentrum pandemii, 13 osób zostało ukaranych w niedzielę grzywnami w wysokości 400 euro za brak maseczki w metrze. Wysokość kary zmniejszy się do 280 euro, jeśli zapłacona zostanie w ciągu pięciu dni od jej wymierzenia.

W regionie Lacjum zapowiedziano testy dla pasażerów autokarów, przyjeżdżających z tzw. krajów ryzyka, przede wszystkim z Rumunii, gdzie notuje się coraz więcej zakażeń. - Wydamy rozporządzenie w tej sprawie, bo priorytetem jest obrona Rzymu i Lacjum - powiedział szef wydziału do spraw służby zdrowia we władzach regionalnych Alessio D'Amato. Stołeczna prasa odnotowuje, że autokarami do Wiecznego Miasta wracają w tych dniach z wakacji w Rumunii pochodzące z tego kraju opiekunki osób starszych, a więc najbardziej narażonych na Covid-19.

Włochy były pierwszym krajem Europy, który walczyć musiał z epidemią koronawirusa, która rozwinęła się na wielką skalę. Pierwsze obostrzenia wprowadzano w tym kraju w lutym. Do tej pory we Włoszech zdiagnozowano ponad 246 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło ponad 35 tys. chorych.

Na świecie odnotowano d tej pory ponad 16 mln 260 tys przypadków koronawirusa. Mapa zakażeń koronawirusem. Zobacz>>>

TOK FM PREMIUM