Wiceszef MSZ: O godz. 22.00 wylatuje samolot z polską pomocą dla Libanu

Szef MSZ Jacek Czaputowicz odbył w środę rozmowę telefoniczną z nowo powołanym ministrem spraw zagranicznych Republiki Libańskiej Charbelem Wehbe; podczas rozmowy złożył kondolencje w zwizku z wybuchem w Bejrucie i zadeklarował gotowość Polski do pomocy w działaniach na rzecz stabilizacji trudnej sytuacji.
Zobacz wideo

Jak poinformowało w komunikacie MSZ, rozmowa odbyła się z inicjatywy strony polskiej.

MSZ podało, że szef polskiej dyplomacji przekazał wyrazy współczucia, solidarności oraz wsparcia rodzinom ofiar deklarując gotowość Polski do pomocy w działaniach podejmowanych przez libański rząd na rzecz stabilizacji trudnej sytuacji.

Podczas wybuchu zginęło ponad 100 osób, a 4 tysiące zostało rannych, zniszczony został port w Bejrucie oraz znaczna część miasta.

- Minister poinformował o planowanym wysłaniu do Libanu polskiego zespołu poszukiwawczo-ratowniczego dedykowanego do akcji ratunkowej. Dodatkowo do Libanu w ramach wsparcia udaje się zespół ratownictwa medycznego oraz zostaną dostarczone leki i artykuły medyczne niezbędne do pierwszej pomocy - czytamy w komunikacie MSZ.

Ministerstwo przypomniało, że Liban należy do priorytetowych krajów polskiej pomocy humanitarnej i rozwojowej oraz państw istotnych dla sytuacji w regionie, a na miejscu realizowany jest szereg projektów pomocowych dedykowanych syryjskim uchodźcom oraz lokalnym społecznościom.

- Polska jako największy donor ERI (Economic Resilience Initiative) wspiera działania w zakresie rozwoju aktywności zawodowej oraz wsparcia inwestycji infrastrukturalnych dla uchodźców i najuboższej części libańskiego społeczeństwa. Od 2019 r. w operacji ONZ (UNIFIL) uczestniczy Polski Kontyngent Wojskowy, w Libanie przebywa obecnie 216 polskich żołnierzy - podkreśliło MSZ.

Wiceminister spraw zagranicznych powiedział na konferencji prasowej, że samolot, który jeszcze w środę wieczorem wyleci z Warszawy do Libanu to "pierwszy krok". - Przez najbliższe dni będziemy kontynuowali tę pomoc. Prawdopodobnie następny samolot będzie to transport, który poleci po naszych strażaków, po naszych lekarzy, którzy po kilku dniach czy tygodniach będą wracali stamtąd - podkreślił.

- Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu jest możliwy kolejny transport. Będziemy w dalszym kontakcie z władzami libańskimi, aby przekazywać niezbędną pomoc humanitarną, także pomoc, która będzie niezbędna w odbudowie kraju- dodał Jabłoński.

Jeszcze dziś do Bejrutu odleci również grupa polskich strażaków. Bo w mieście po wczorajszej potężnej eksplozji trwa akcja ratunkowa.

Jak mówi Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej - Polska wysyła do Libanu najlepszych z najlepszych. A jego rzecznik Krzysztof Batorski - w rozmowie z TOK FM dodaje, że ekipa, która leci do Bejrutu specjalizuje się w takich akcjach. W przeszukiwaniu gruzowisk między inny i ze specjalnie przeszkolonymi psami.

Również Polska Akcja Humanitarna apeluje o wsparcie finansowe dla poszkodowanych w wyniku katastrofy w Bejrucie. - Rozpoczynamy zbiórkę na działania natychmiastowe w Libanie, aby jak najszybciej pomóc najbardziej poszkodowanym osobom - przekazał PAH w środę w swoich mediach społecznościowych.

Organizacja poinformowała również, że zdecydowano już o przeznaczeniu środków finansowych na działania natychmiastowe w Libanie. "Zespół Pomocy Natychmiastowej PAH we współpracy z lokalnym partnerem przeprowadza w tej chwili analizę potrzeb, która pozwoli określić komu w pierwszej kolejności potrzebna jest najpilniejsza pomoc" - czytamy w komunikacie Akcji. PAH apeluje przy tym o dalsze wsparcie od darczyńców.

DOSTĘP PREMIUM