Wybory na Białorusi. Szefowa sztabu najgroźniejszej rywalki Alaksandra Łukaszenki została zatrzymana

Szefowa sztabu Swiatłany Cichanouskiej, Maryja Maroz została w czwartek zatrzymana - poinformowała niezależna Nasza Niwa, powołując się na sztab kandydatki w wyborach prezydenckich.
Zobacz wideo

Do zatrzymania doszło ok. godz. 11 czasu białoruskiego (godz. 10 w Polsce). Według Naszej Niwy kobieta została zatrzymana przez pracowników milicji, gdy wychodziła z ambasady Litwy. Udała się tam, by złożyć wniosek wizowy.

Przyczyna zatrzymania ani miejsce pobytu Maroz nie są znane.

Switłana Cichanouska jest kandydatką w wyborach prezydenckich. Jest uznawana za najbardziej popularną pretendentkę spośród czwórki oponentów obecnego prezydenta Białorusi. Wybory odbędą się w najbliższą niedzielę.

Problemy z organizacją mityngów

"Przeprowadzenie przez panią lub pani mężów zaufania lub inne osoby jakichkolwiek imprez masowych 6 sierpnia 2020 roku w Parku Przyjaźni Narodów nie jest możliwe" - poinformowały z kolei w środę władze Mińska w piśmie do kandydatki. Opublikował je w środę bloger opozycyjny Harbacevic.

Jako przyczynę podano zaplanowane na ten dzień świętowanie Dnia Wojsk Kolejowych.

Sztab Cichanouskiej poinformował natomiast, że żadnych pism nie otrzymywał i w związku z tym "działa według planu, a mityng się odbędzie".

Informacja o planowanych w parku imprezach miejskich pojawiła się już po tym, jak Cichanouska ogłosiła datę mityngu. Ponadto, jak argumentowali przedstawiciele jej sztabu, Park Przyjaźni Narodów to miejsce, które władze wcześniej same wyznaczyły do prowadzenia agitacji i powinno ono być dostępne dla kandydatów.

We wtorek nie odbyły się mityngi Cichanouskiej w Słucku i Salihorsku, gdyż na miejscu wieców służby komunalne prowadziły pilne prace. W obu miastach doszło do zatrzymań osób, które mimo wszystko przyszły na mityngi.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM