Wybory na Białorusi. Cichanouska ogłasza swoje zwycięstwo w trzech komisjach w Mińsku, a Łukaszenka poleciał do Turcji

Samolot prezydenta Alaksandra Łukaszenki wyleciał z Mińska w kierunku Turcji - doniósł wieczorem rosyjski serwis Lenta.ru. Tymczasem członkowie sztabu jego kontrkandydatki w wyborach oświadczyli, że przynajmniej w trzech rejonach stolicy wygrała właśnie Swiatłana Cichanouska.
Zobacz wideo

Według rządowych exit poll, ogłoszonych tuż po zamknięciu lokali wyborczych, prezydentem na kolejną kadencję został Alaksandr Łukaszenka, który miał zdobyć niemal 80 proc. głosów. Swiatłana Cichanouska zaś - 6,8 proc. Jednak dane sondażowe sprzed ambasad w krajach z największą białoruską diasporą zdecydowane zwycięstwo dają właśnie kandydatce opozycji. 

Głos zabrali przedstawiciele sztabu Siatłany Cichanouskiej, którzy na konferencji prasowej ogłosili, że w przynajmniej trzech regionach Mińska ich kandydatka zdobyła więcej głosów niż obecny prezydent. W tych komisjach wyborczych - jak podano - członkowie zdecydowali się podać prawdziwe wyniki głosowania. Sama kandydatka stwierdziła, że wierzy swoim oczom, a nie Lidzii Jarmoszynie, szefowej Centralnej Komisji Wyborczej.

- Wierzę swoim oczom, a one mówią mi, że większość jest po naszej stronie - zaznaczyła Swiatłana Cichanouska. - My już zwyciężyliśmy, bo pokonaliśmy strach, apolityczność i apatię - powiedziała o Białorusinach. Zapowiedziała, że poczeka na oficjalne wyniki, zanim podejmie decyzję o dalszych działaniach. Jak wskazała, jej sztab oczekiwał, że dojdzie do fałszerstw podczas wyborów.

Tymczasem rosyjski serwis Lenta.ru informuje - powołując się na stronę Plane Finder, która lokalizuje samoloty - że maszyna z Aleaksandrem Łukaszenką na pokładzie wieczorem wystartowała z Mińska i udała się w kierunku Turcji.

Przez Mińsk i inne białoruskie miasta przetaczają się protesty, tłumione przez funkcjonariuszy OMON-u. W białoruskiej stolicy słychać było wybuchy grantów hukowych, w Baranowiczach użyto gazu łzawiącego. Nie działa internet, zablokowanych jest część stacji metra, ogromne problemy są nawet ze znalezieniem taksówki.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM