Rosja zarejestrowała szczepionkę przeciwko koronawirusowi. W eksperymencie brała udział córka Putina

Jak informuje agencja Associated Press, Rosja oficjalnie zarejestrowała we wtorek szczepionkę przeciwko koronawirusowi oraz zadeklarowała, że jest ona gotowa do użycia. Tym samym stała się pierwszym krajem na świecie, który dokonał takiej rejestracji. Prezydent Władimir Putin poinformował, że zaszczepiona została już jedna z jego córek.

 

Zobacz wideo

Agencja Associated Press przekazała, że prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił, iż szczepionka przeszła konieczne testy i dowiodła swojej skuteczności, oferując trwałą odporność przeciwko koronawirusowi.  

Jednak zarówno naukowcy w kraju, jak i za granicą biją na alarm, że pośpiech w rozpoczęciu jej stosowania przed badaniami trzeciej 3 fazy (które zwykle trwają miesiącami) może przynieść odwrotny od zamierzonego skutek.

Według Putina - który we wtorek przemawiał podczas posiedzenia rządu - szczepionka przeszła odpowiednie testy i okazała się bezpieczna w użyciu. Rosyjski przywódca dodał także, że jedna z jego dwóch córek otrzymała już dwie dawki szczepionki i czuje się dobrze. - Wzięła udział w eksperymencie - powiedział Putin oraz dodał, że w dniu, kiedy otrzymała pierwszy zastrzyk, miała temperaturę 38 stopni C. Następnego dnia spadła ona jednak do nieco ponad 37 stopni C. Po drugim zastrzyku sytuacja wyglądała podobnie: nastąpił lekki wzrost temperatury, która następnie wróciła do normalnej wysokości. 

- Córka czuje się dobrze i ma dużą liczbę przeciwciał - dodał Putin. Nie sprecyzował jednak, która z jego córek została zaszczepiona: Maria czy Katerina. 

Rosyjskie władze oświadczyły, że jako pierwsi zaszczepieni zostaną pracownicy medyczni, nauczyciele oraz osoby z innych grup ryzyka. Prezydent podkreślił jednak, że szczepienie będzie dobrowolne. 

Produkcja szczepionki na dużą skalę ma rozpocząć się we wrześniu. Masowe szczepienia mogą - według rosyjskich urzędników - zacząć się już miesiąc później: w październiku. 

Koronawirus w Rosji

Dobowy przyrost zakażeń koronawirusem w Rosji wyniósł 4945 - poinformował we wtorek sztab ds. walki z pandemią. Wskaźnik ten spadł poniżej 5 tysięcy po raz pierwszy od 23 kwietnia. W ciągu minionych 24 godzin zmarło 130 pacjentów z Covid-19.

Łączna liczba zakażeń koronawirusem w Rosji wynosi teraz 897 599. Liczba zgonów sięgnęła 15 131. Wyleczonych zostało z infekcji 703 175 zakażonych, w tym 6494 pacjentów opuściło szpitale w ciągu minionej doby.

W całym kraju od początku pandemii przeprowadzono ponad 31 mln testów na obecność koronawirusa.

DOSTĘP PREMIUM